EBC może dalej podnosić stopy procentowe, mimo chaosu w sektorze bankowym

opublikowano: 15-03-2023, 12:12
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Urzędnicy Europejskiego Banku Centralnego dalej skłaniają się ku wyższym stopom procentowym. W grę wchodzić może podwyżka o 50 punktów bazowych mimo zawirowań w sektorze bankowym wywołanych przez upadek Silicon Valley Bank. “Jastrzębie” decyzje mogą zostać podjęte ze względu na obawy, że inflacja w Europie pozostanie wysoka w nadchodzących latach - dowiedział się Reuters.

fot. Alex Kraus/Bloomberg

Bankructwo SVB okazało się tak silną falą uderzeniową dla światowych rynków finansowych, że inwestorzy zaczęli oczekiwać, że EBC powstrzyma się od dalszych podwyżek. Tymczasem ich nadzieje mogą okazać się płonne, jak dowiedział się Reuters od źródła będącego blisko Rady Prezesów instytucji. Szefowa EBC może podtrzymać plan podniesienia stopy procentowej o 50 punktów bazowych dla podtrzymania wiarygodności.

Ceny wzrosną powyżej celu EBC

Nowe prognozy inflacji w UE na najbliższe dwa lata będą niższe niż w grudniu, ale dalej zakładają wzrost cen znacznie powyżej celu banku centralnego - 2 proc. w 2024 r. Zostały podwyższone również oczekiwania co do inflacji bazowej, która nie obejmuje cen żywności i energii, przekazało źródło związane z EBC.

Płonne nadzieje na pauzę

Rynki pieniężne obstawiały wcześniej, że szansa na podwyższenie stopy procentowej w czwartek przez EBC o 50 punktów bazowych do 3 proc. wynosi 85 proc. Niektóre banki, w tym Deutsche Bank oczekiwały z kolei mniejszej podwyżki, a nawet jej braku.

Od czasu upadku SVB inwestorzy gwałtownie zmniejszyli swoje oczekiwania co do dalszych podwyżek. Obecnie przewiduje się, że stopa depozytowa w UE osiągnie jesienią poziom 3,65 proc. Tydzień temu przewidywano 4 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: skib/, Reuters

Polecane