EBC odkręcikurek z gotówką

Kamil Koprowicz
opublikowano: 27-02-2012, 00:00

W tym tygodniu rynek będzie oczekiwał na szczyt europejskich polityków i wsparcie sektora finansowego przez władze monetarne Europy

Najważniejszym wydarzeniem najbliższych dni będzie zaplanowana na środę kolejna operacja długoterminowego finansowania banków przez EBC. Analitycy prognozują wsparcie od 500 mld do 1,5 bln EUR. Każde dofinansowanie systemu przez banki centralne jest dobrze odbierane przez rynek. W ostatnich dniach pewien niepokój wzbudziły jednak doniesienia, że będzie to ostatnia tego typu operacja banku centralnego. — Nie spodziewam się dużej reakcji rynku na działania EBC. Inwestorzy od dłuższego czasu wiedzieli o drugiej rundzie LTRO. Wsparcie banków jest w cenach, co było widoczne w zwyżkach od początku roku. Dalsza pomoc dla sektora finansowego może odbywać się poprzez krótkoterminowe pożyczki o niskim oprocentowaniu — mówi Mirosław Budzicki, analityk PKO BP.

Coraz większe oczekiwania

Jutro na rynek trafią dane o koniunkturze gospodarczej w strefie euro. Wskaźniki przedstawiają obraz przyszłej sytuacji w Eurolandzie. Znaczna poprawa wyników indeksów koniunktury może zmotywować inwestorów do zakupów. Tego samego dnia inwestorzy poznają wynik amerykańskiego indeksu zaufania konsumentów Conference Board. W styczniu rynek spodziewał się bardzo wysokiej wartości wskaźnika, wynik rozczarował jednak inwestorów. Wcześniej indeks notował znaczną poprawę. Rynek w pewnym stopniu przyzwyczaił się do dobrych danych z USA. Kolejna wartość Conference Board słabsza od prognoz może wywołać obawy o stan amerykańskiej gospodarki. — Warunki ekonomiczne widziane oczami przeciętnego konsumenta poprawiły się nieznacznie. Jednak dopiero wynik powyżej 70 pkt będzie uznany za bardzo pozytywny sygnał koniunktury, co przełoży się na większą konsumpcję i aktywność Amerykanów — mówi Marcin Niedźwiecki, analityk City Index.

Szwajcaria ma problem

W środę opublikowany zostanie indeks szwajcarskiego instytutu KOF. Wskaźnik pokazuje możliwy kierunek gospodarki w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Po kilkumiesięcznych spadkach KOF zanotował ujemną wartość w styczniu. Mocny frank szkodzi gospodarce Szwajcarii. Kolejne słabe dane dadzą argument do podniesienia pułapu na EUR/CHF. Taka decyzja SNB oznaczałaby spadek kursu franka wobec złotego.

Szczyt (nie)wielkich nadziei

W czwartek rozpocznie się dwudniowe spotkanie przywódców Unii Europejskiej. Głównymi tematami szczytu będą pakt fiskalny i połączenie funduszy EFSF i ESM, które mają wspierać peryferyjne kraje strefy euro. Każdy przeciek ze spotkania polityków będzie kolejną informacją dla inwestorów na temat działań Unii Europejskiej zmierzających do opanowania kryzysu zadłużenia. — Nie oczekuję przełomu. Nastroje na rynkach poprawią się, jeżeli europejscy politycy zaskoczą inwestorów na plus i pojawią się pierwsze decyzje dotyczące połączenia EFSF z ESM — mówi Mirosław Budzicki.

USA wpłynie na nastroje

Tego samego dnia opublikowane zostaną tygodniowe dane o liczbie nowych bezrobotnych w USA. Liczba wniosków o zasiłek z tygodnia na tydzień oddala się od newralgicznej granicy 400 tys. Wynik niższy niż 350 tys. osób zostanie dobrze przyjęty. — Od dłuższego czasu widać stopniowy spadek liczby nowych wniosków. Wynik do 365 tys. jest bezpieczny. Inwestorzy mogą być zaniepokojeni rozwojem sytuacji, jeżeli liczba nowych wniosków będzie wyższa — mówi Marcin Niedźwiecki. Również w czwartek rynek pozna wynik indeksu ISM dla przemysłu w USA. Inwestorzy uważnie śledzą dane, jako dobry wyznacznik sytuacji ważnego sektora amerykańskiej gospodarki. Wynik w granicach 55 pkt powinien poprawić nastroje na rynkach.

Kalendarium

Wtorek

Europa — koniunktura gospodarcza

W ostatnich miesiącach wskaźniki nastrojów były coraz słabsze, 4 z 5 indeksów notują ujemne wartości. Analitycy nie oczekują rewelacji, poprawa może zachęcić inwestorów do zakupów.

USA — indeks Conference Board

W styczniu rynek oczekiwał najwyższego wyniku od 9 miesięcy. Dane zaskoczyły negatywnie. Kolejny słabszy wynik może popsuć nastroje inwestorów. Wysoka wartość indeksu potwierdzi poprawę sytuacji amerykańskich konsumentów.

Środa

Szwajcaria — indeks instytutu KOF

Kolejne dane gorsze od oczekiwań będą kolejnym argumentem do odważniejszych działań banku centralnego na rynku, co pomoże kredytobiorcom.

Europa — EBC pożyczy bankom

Wsparcie sektora finansowego może przekroczyć 1 bln EUR. Częściowo operacja LTRO została już przetrawiona przez rynki, jednak nowe informacje mogą zmienić kierunek indeksów i głównych par walutowych.

Czwartek

Europa — szczyt przywódców UE

Rynek czeka na pakt fiskalny i wznowienie dyskusji o sposobach na kryzys. Na przełom się nie zanosi.

USA — dane z rynku pracy

Liczba nowych bezrobotnych utrzymuje się w granicach 350 tys. To dobry wynik, lepszy poprawi nastroje na rynkach.

USA — indeks ISM dla przemysłu

Ostatnie dane wskazują na poprawę sytuacji w sektorze. Inwestorzy przyzwyczaili się już do dobrych danych z USA, rynek oczekuje kolejnego wzrostu wartości wskaźnika. W tym tygodniu inwestorzy mogą zwracać mniejszą uwagę na indeks ze względu na inne wydarzenia (unijny szczyt i operacja EBC).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Koprowicz

Polecane