EBC: poprawiają się warunki kredytowe

opublikowano: 19-04-2016, 11:10

Europejski Bank Centralny ocenia, że warunki kredytowania dla firm w strefie euro w dalszym ciągu poprawiały się w minionym kwartale, donosi Bloomberg.

Potwierdzać to może słuszność działań podjętych przez władze monetarne Eurolandu opierających się na bezprecedensowych bodźcach, które w połączeniu z silniejszym systemem bankowym są pomocne przy dynamizowaniu ożywienia gospodarczego.

Mario Draghi, prezes EBC
Mario Draghi, prezes EBC
Bloomberg

Warunki dla kredytów korporacyjnych uległy złagodzeniu zaś popyt na tego typu finansowanie rośnie, napędzany przez niski poziom stóp procentowych i zapotrzebowanie na środki na inwestycje i przejęcia, wynika z kwartalnego raportu EBC Bank Lending Survey.

Tymczasem chociaż zwiększył się popyt na kredyty hipoteczne, nieoczekiwanie zaostrzone zostały wobec nich warunki, choć ECB w poprzednim badaniu przepowiadał, że nie ulegną one zmianie. 

Presja konkurencyjna oraz obniżone postrzeganie ryzyka były głównymi czynnikami, które przyczyniają się do złagodzenia kryteriów udzielania kredytów netto  - napisała instytucja w cyklicznym sprawozdaniu.

W ramach programu stymulacyjnego, EBC obniżył do rekordowo niskiego poziomu stopy procentowe i zaimplementował program luzowania ilościowego, w efekcie którego płynność rynku ma się zwiększyć o przynajmniej 1,7 bln EUR. 

ECB podkreślił, że choć z jednej strony ujemna stopa depozytowa miała pozytywny wpływ na wielkość akcji kredytowej, w szczególności dla gospodarstw domowych, ma jednak negatywny wpływ na przychody z tytułu odsetek i marż kredytowych netto banków.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane