EBC szykuje nowe narzędzie

  • Konrad Ryczko
opublikowano: 22-10-2014, 00:00

We wtorek inwestorzy dostali kolejny pretekst, aby zagrać na osłabienie wspólnej waluty.

Agencja Reuters podała, że podczas grudniowego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego może być rozważany scenariusz uruchomienia programu skupu obligacji korporacyjnych w strefie euro. Byłby to kolejny z zaprezentowanych ostatnio środków (wcześniejsze to ogłoszenie T-LTRO oraz obniżenie stóp) za pomocą których bank próbowałby pobudzić wspólnotową gospodarkę.

Te doniesienia nie są oczywiście zaskakujące, bo już w trakcie ogłaszania poprzednich działań stymulacyjnych mówiło się o tym, że prezes EBC Mario Draghi będzie szukał substytutu dla kupowania obligacji rządowych.

Na rodzimym rynku jesteśmy ostatnio świadkami słabszego złotego, w ślad za gorszymi nastrojami wokół bardziej ryzykownych aktywów. Powodów słabszego złotego było kilka — od nagłego spadku cen długu m.in. Grecji czy Hiszpanii, po niedawne cięcie stóp przez Radę Polityki Pieniężnej.

Równocześnie ostatnie lepsze dane makro (m.in. produkcja przemysłowa we wrześniu) powodują, że oczekiwania co do listopadowego cięcia nie rosną poza poziom 25 pkt baz. Nie zmienia to jednak faktu, że na umocnienie złotego w najbliższych tygodniach trudno liczyć.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Ryczko DM BOŚ

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane