EBI w tym roku utrzyma poziom

opublikowano: 28-02-2019, 15:13

4,79 mld EUR – tyle bank wydał w 2018 r. w Polsce, w tym rekordowe 1,05 mld EUR na wsparcie dla firm. Ten rok ma być podobny.

Ministerstwo finansów pożycza od Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) 91 mln EUR. Pieniądze zostaną przeznaczone na modernizację i rozbudowę szpitali uniwersyteckich w Gdańsku i Lublinie. To pierwsza w tym roku umowa EBI w Polsce.
Bank będzie w 2019 r. kontynuował wsparcie dla projektów infrastrukturalnych, energetycznych skierowanych na wzrost wydajności i wsparcie czystej energii, skoncentruje się też na innowacjach, edukacji, badaniach oraz rozwoju małych i średnich spółek.

Vazil Hudak
Zobacz więcej

Vazil Hudak, wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego

Vazil Hudak

- W Europie i Polsce planujemy podobny poziom inwestycji, co rok temu. Skoncentrujemy się na obszarach, które pobudzą do inwestycji sektor prywatny - mówi Vazil Hudák, wiceprezes EBI.

To lepiej, że mniej

W ubiegłym roku bank zainwestował w Polsce 4,79 mld EUR, co plasuje nasz kraj na piątym miejscu. Więcej pieniędzy trafiło do Hiszpanii, Włoch, Francji i Niemiec, ale w przypadku Polski fundusze EBI stanowiły 0,97 proc. PKB, podczas gdy średnia dla 28 państw UE to 0,35 proc. PKB. Inwestycje w Polsce spadły z 5,4 mld EUR w 2017 r. do 4,8 mld EUR w 2018 r. Na świecie też były o kilka procent niższe i wyniosły 64,2 mld EUR.

- Dwa główne powody spadku to brexit, w związku z którym ograniczyliśmy projekty w Wielkiej Brytanii, oraz dobra sytuacja gospodarcza w UE. EBI ma wypełniać luki, pomagać tam, gdzie gospodarka nie działa prawidłowo – mówi Vazil Hudák.

Więcej dla firm

Rekordowy rok miał Europejski Fundusz Inwestycyjny, w ramach którego bank przeznaczył w Polsce 1,05 mld EUR. Gwarancję na transze uprzywilejowane i transze typu mezzanine dla małych i średnich firm dostał Alior Bank (1,44 mld zł), a z BGK europejski bank zawarł umowę o kontrgwarancjach dla polskich małych i średnich firm z sektora kultury i kreatywnego (finansowanie rzędu 525 mln zł dla prawie 3 tys. firm).
W inwestycjach Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych, czyli finansowego filara Planu Junckera, Polska też zajmuje piąte miejsce w UE. Od uruchomienia go w 2015 r. w Polsce zatwierdzono 61 transakcje wartości 3,7 mld EUR, dzięki którym inwestycje sięgną 16,2 mld EUR.

- Celem planu było pobudzenie w UE inwestycji na poziomie 315 mld EUR do końca 2018 r. Cel został osiągnięty. Plan został przedłużony do 2020 r., a inwestycje mają sięgnąć 500 mld EUR – mówi Vazil Hudák.

Pożyczki EBI w Polsce wyniosły 3,74 mld EUR i zostały przeznaczone na: budowę dróg i kolei, sieci dystrybucji energii, ekologiczny transport, rewitalizację miast, opiekę zdrowotną i edukację. Kredyty dostały m.in. uniwersytety medyczne w Warszawie i Poznaniu, Grupa Azoty, PCC Rokita czy Tauron (obligacje hybrydowe).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy