EBOR namierza projekty PPP

ANP
opublikowano: 04-08-2011, 00:00

Spalarnia w Poznaniu, most we Wrocławiu, a może parkingi — bank ma w czym wybierać.

Spalarnia w Poznaniu, most we Wrocławiu, a może parkingi — bank ma w czym wybierać.

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) przymierza się do wsparcia kolejnych inwestycji w partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP). Niedawno wykonał pierwszy krok — pożyczył 31,3 mln zł spółce Immo Park, która ma zorganizować finansowanie i zarządzać podziemnym parkingiem we Wrocławiu. Całkowita wartość projektu to 38 mln zł. Jakie będą następne?

— Koncentrujemy się na projektach, w których EBOR może realizować swoją misję [m.in. projekty mające wpływ na poprawę środowiska naturalnego — red.]. Przyglądamy się m.in. systemowi transportu publicznego, w który wpisuje się budowa parkingów, autostrad, dróg szybkiego ruchu, ale także spalarni. Mamy na oku kilka projektów PPP w Polsce — mówi Agnieszka Szymczyk, pełniąca funkcję principle banker w EBOR.

Zastrzega, że projekty są na wczesnym etapie — przewiduje ich sfinalizowanie w przyszłym roku.

Bank mógłby współfinansować m.in. budowę poznańskiej spalarni, której koszt ma wynieść 700 mln zł netto. Rozmowy prowadziłby z partnerami prywatnymi, bo właśnie na nich będzie spoczywać ryzyko finansowe. Czeka na wyłonienie przez miasto krótkiej listy — w przetargu w Poznaniu wpłynęło 11 wniosków od potencjalnych partnerów.

Niewykluczone, że EBOR zaangażuje się także w projekt budowy za 0,5 mld zł mostu wschodniego we Wrocławiu.

— Analizujemy także kilka projektów parkingów, ale te również są na wczesnym etapie. Naszym atutem jest możliwość udzielenia finansowania długoterminowego, którego dostępność jest w dalszym ciągu ograniczona — dodaje Agnieszka Szymczyk.

EBOR może pochwalić się zrealizowaniem za granicą wielu projektów PPP z sektora komunalnego — najwięcej w sieciach wodociągowych w Rosji, kilka w Bułgarii, Turcji, Kazachstanie czy Estonii. W sektorze tym bank przeznaczył na finansowanie ponad 1,1 mld EUR. W transportowym — ponad 840 mln EUR, m.in. na rozbudowę lotniska Pulkovo w Sankt Petersburgu, a także autostrady na Słowacji i na Węgrzech.

31,3

mln zł Tyle EBOR pożyczył na budowę parkingu w PPP we Wrocławiu...

7,82

mld zł ...a tyle zainwestował w projekty PPP od początku swojej działalności.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / EBOR namierza projekty PPP