ECB raczej nie zmieni w czwartek stóp procentowych

Przedsiębiorstwo Montażu Konstrukcji Stalowych i Urządzeń Górniczych "Pemug" S. A.
06-12-2001, 10:21

FRANKFURT (Reuters) - Na czwartkowym posiedzeniu Europejski Bank Centralny (ECB) pozostawi prawdopodobnie stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Członkowie rady banku będą zapewne chcieli poczekać na kolejne dane, które pozwolą lepiej określić wielkość spowolnienia gospodarczego.

W swoim ostatnim oświadczeniu prezes ECB Wim Duisenberg powiedział, że ostatnie dane makroekonomiczne były zgodne z oczekiwaniami i bronił listopadowej decyzji banku o 50-punktowej obniżce, po której główna stopa procentowa spadła do 3,25 procent.

Rynki finansowe są przekonane, że do następnej redukcji dojdzie już po wprowadzeniu do obiegu euro na początku przyszłego roku, mimo że zdaniem wielu analityków istnieją poważne argumenty za tym, by obciąć stopy już teraz.

"Poglądy ECB na przyszłość gospodarki są wciąż zbyt optymistyczne, natomiast prognozy dotyczące inflacji - mimo stałego spadku cen - wciąż zbyt zachowawcze" - powiedział Stefan Bergheim, analityk z banku JP Morgan.

NASTĘPNA OBNIŻKA W PRZYSZŁYM ROKU

Na 51 analityków ankietowanych przez Reutera 43 było zdania, że ECB nie zmieni stóp procentowych.

Decyzja banku zostanie ogłoszona o 13.45 czasu warszawskiego. O 14.30 ropzocznie się konferencja prasowa. Według analityków Duisenebrg może wykorzystać tę okazję, by przedstawić niektóre prognozy gospodarcze ECB, które oficjalnie zostaną zaprezentowane w grudniowym biuletynie banku.

ARGUMENTÓW ZA OBNIŻKĄ NIE BRAKUJE

ECB spotyka się w momencie, gdy inwestorzy cały czas są zasypywani danymi potwierdzającymi, że światowa gospodarka weszła w fazę gwałtownego spowolnienia lub wręcz recesji.

Niektóre czynniki wskazują jednak, że szok wywołany atakami na USA powoli mija i w przyszłym roku sytuacja może się poprawić.

W ciągu kilku ostatnich miesięcy w krajach rozwniętych pracę straciło około miliona ludzi. W tym tygodniu na rynku pojawiły się informacje, że zwolnienia szykują między innymi Deutsche Bank i producent opon Continental.

Amerykański odpowiednik ECB, Zarząd Rezerwy Federalnej, obniżył w tym roku stopy procentowe już 10-krotnie, w sumie o 4,5 punktu procentowego. Podstawowe stopy procentowe są w USA najniższe od 40 lat.

W ostatnich dniach coraz więcej amerykańskich firm technologicznych zapowiada, że nacięższy okres ma już za sobą, a najnowsze dane pokazują, że w sektorze usług wzrosła aktywność gospodarcza.

Elementy te mogą świadczyć o tym, że seria obniżek stóp w połączeniu z redukcją podatków, zaczyna wreszcie przynosić owoce.

W Europie wskaźniki nastrojów nadal spadaja, ale spadki te są często mniejsze niż oczekują analitycy. Mimo to, według analityków, presja by ECB dalej obniżał stopy, będzie trwała nadal.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przedsiębiorstwo Montażu Konstrukcji Stalowych i Urządzeń Górniczych "Pemug" S. A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / ECB raczej nie zmieni w czwartek stóp procentowych