Echa „Krzyku”

  • Juliusz Windorbski
opublikowano: 14-05-2012, 12:08

Mamy nowy rekord. Sprzedany na aukcji „Krzyk” Edwarda Muncha w technice pastel na tekturze osiągnął cenę 119 922 500 $.

O tym, jak wyjątkowe jest to dzieło pisałem tutaj w marcu. Nowy rekord zawsze jest dobrą wiadomością dla rynku i dużo mówi o jego kondycji, tym razem dodatkowo potwierdza tendencję, którą od kilku lat obserwują marszandzi na całym świecie: prace na papierze są w cenie. Są to dzieła często mniej spektakularne niż olejne, dużo bardziej kameralne, jednak o niemniejszej wartości artystycznej.


2 maja 2012, po zaciętej licytacji między 7 osobami, „Krzyk” został sprzedany za niespełna 120 mln $, co oznacza, że stał się najdrożej wylicytowanym dziełem sztuki na świecie (detronizując tym samym „Nagość na płycie rzeźbiarza” Pabla Picassa, który w 2010 roku kupiono na aukcji za 106,5 mln $).


Podczas tegorocznej aukcji w Sotheby’s, oprócz rekordowego pastelu, który wystawiony był z katalogowym numerem 20, kolekcjonerzy kupili jeszcze kilka innych ważnych prac na papierze, m.in.:


- kobiecy akt autorstwa Henri’ego Matisse’a (węgiel na papierze) za 2 882 500 $


- Renoira „Portret Cezanne’a” (pastel na papierze) za 4 226 500 $.


Natomiast dzień wcześniej na aukcji w Christie’s za 17 mln $ sprzedano pracę Cezanne’a malowaną awarelami na papierze, która jest z kolei szkicem stanowiącym fragment „Graczy w karty”, który w prywatnej sprzedaży na początku roku osiągnął cenę 250 mln $. Obecnie jest to najwyższa kwota, jaką zapłacono za dzieło sztuki w ogóle.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Juliusz Windorbski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu