Efekt dofinansowania Grecji nie był widoczny

  • Tomasz Szecówka
opublikowano: 22-02-2012, 00:00

Wczorajszy kalendarz danych makroekonomicznych był niemal pusty. Brak istotniejszych danych doprowadził do konsolidacji kursu głównej pary walutowej wokół 1,3250- -1,33. Pozytywny dla euro efekt przyznania dofinansowania Grecji nie był już widoczny. Został wcześniej zdyskontowany. Jednocześnie pojawiły się wątpliwości, czy wybrany w kwietniu nowy grecki rząd utrzyma w mocy opracowany plan oszczędnościowy. Problemem najbliższych dni może być uzyskanie nowych funduszy potrzebnych do dofinansowania innych krajów zadłużonych, w tym Hiszpanii, która przeprowadziła wczoraj udany przetarg swoich papierów dłużnych. Dzisiaj poznamy istotniejsze dane makroekonomiczne. Będą to między innymi odczyty europejskich indeksów PMI dla sektora usług i przemysłu. Poznamy odpowiedź, czy lepsze odczyty mogą być impulsem do dalszej aprecjacji euro względem dolara.

Polskie pary walutowe obroniły wczoraj 4,16 dla EUR/ PLN oraz 3,13 dla USD/PLN i w ciągu dnia odreagowywały w kierunku lokalnych maksimów. Ostatecznie zakres deprecjacji był ograniczony i nie zmienił znacząco sytuacji technicznej na wykresach, na których nadal mamy do czynienia z ponadtrzytygodniową konsolidacją. Istotniejsze dane z polskiej gospodarki poznamy jutro. Do tego czasu o kondycji polskiej waluty decydować będą nastroje na światowych rynkach kapitałowych oraz zachowanie eurodolara.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Szecówka

Polecane