EFH odmraża projekty

ANP
opublikowano: 10-01-2011, 00:00

Malbork i Mikołajki — w tych turystycznych miejscowościach spółka zbuduje dwa luksusowe hotele.

Malbork i Mikołajki — w tych turystycznych miejscowościach spółka zbuduje dwa luksusowe hotele.

To już niemal pewne. Projekty, do realizacji których Europejski Fundusz Hipoteczny (EFH) przymierzał się od dawna, w końcu nabierają realnych kształtów. Na pierwszy ogień ma pójść wspólne przedsięwzięcie EFH i firmy Starwood (właściciel marki Sheraton). Chodzi o budowę pięciogwiazdkowego hotelu w Mikołajkach.

— O ile jeszcze w ubiegłym roku dopuszczaliśmy sprzedaż projektu inwestorom zewnętrznym, to na tę chwilę zainteresowanie tym projektem, jak i sytuacja EFH, pozwala nam na zakończenie negocjacji w ramach joint venture. Rozmawiamy z trzema firmami, z których planujemy wybrać jedną do przeprowadzenia przedsięwzięcia — mówi Riad Bekkar, prezes EFH.

Wiele zależało od powodzenia prywatnej emisji akcji EFH. Ta zakończyła się pozyskaniem ponad 89 mln zł. Władze spółki liczą na sfinalizowanie negocjacji w pierwszej połowie roku. Budowa hotelu mogłaby więc wystartować w tym roku i zakończyć się w 2013 r. Inwestorem projektu jest należąca do EFH spółka celowa Mazury Lakes Resort, która z firmą Starwood ma 30-letnią umowę na zarządzanie obiektem. Projekt szacowany jest na ponad 200 mln zł.

Nie wykluczone, że wkrótce pierwszą łopatę EFH wbije również pod budowę hotelu w Malborku. W grudniu spółka zawarła porozumienie z władzami miasta. Na jego mocy Hotel Malbork (spółka zależna EFH) otrzymała 1,75 mln zł rekompensaty dodatkowych kosztów spowodowanych odkryciem mogiły zbiorowej na terenie inwestycji.

— Kwota wpłynęła na konto spółki i powinna dodatkowo poprawić oczekiwany bardzo dobry wynik EFH za 2010 r. Uzgodniliśmy też nowy harmonogram inwestycji — mówi Riad Bekkar.

I tak projekt szacowany na 35-40 mln zł (około 250 łóżek hotelowych), powinien rozpocząć się w III kwartale 2012 r., a zakończyć najpóźniej w IV kwartale 2014 r.

Prezes EFH zapewnia, że spółka (oprócz rekompensaty pieniężnej) uzyskała wiele udogodnień planistyczno-urbanistycznych, które ułatwią przeprowadzenie i sfinansowanie przedsięwzięcia. W około 30 proc. będą to pieniądze własne EFH, a reszta będzie pochodzić z kredytu. Hotel ma zarabiać także na szkoleniach i konferencjach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu