EFH sprząta i wprowadza nową strategię

  • Emil Górecki
opublikowano: 28-01-2013, 00:00

Komisja Nadzoru Finansowego i prokuratura badają skup akcji spółki oraz arabskie bajki poprzedniego inwestora.

Ostatnie lata dla Europejskiego Funduszu Hipotecznego (EFH) i jego akcjonariuszy były nader interesujące. To za sprawą szumu, jaki poprzedni zarząd spółki robił wokół tajemniczego arabskiego inwestora. Spółka Al-Saad w akcjonariacie pojawiła się pod koniec września 2011 r. Arabowie mieli przywozić do hoteli EFH klientów, a dodatkowo sypać kasę na budowanie kolejnych hoteli.

Po dziesięciu miesiącach zniknęli z akcjonariatu, a z foteli prezesa i zastępcy odeszli Riad Bekkar i Izabela Gałązka. Ślad po orientalnych inwestorach zaginął. Potem upadł hotel w Bochni, a nowi prezesi zarządzili audyt dokumentacji pozostawionej przez Riada Bekkara.

— Zaczęliśmy od dopełnienia wszystkich zaniechanych obowiązków informacyjnych. Przyjrzeliśmy się operacji skupu akcji własnych, na podstawie dostępnych nam dokumentów opisaliśmy ten proces i złożyliśmy go w Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Jednocześnie złożyliśmy do prokuratury trzy zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa działania na szkodę spółek zależnych przez ich prezesa. Kilka tygodni temu prokuratura wszczęła postępowanie, uznając nasze spółki za poszkodowane — mówi Michał Tober, wiceprezes EFH.

Niejasny skup akcji

Według przedstawionych prokuraturze dokumentów, trzy spółki zależne EFH — EFH-P1, EFH-P2 i EFH-P3 — kupowały w ramach skupu akcji własnych od cypryjskiego podmiotu Aidan The One akcje EFH po zawyżonym kursie.

W tym czasie pełnomocnikiem Aidan The One był Riad Bekkar, prezes EFH. Prezesem trzech spółek była Joanna Pona, na co dzień pracownik administracyjny EFH. Transakcje miały narazić EFH na stratę nawet 15 mln zł. W ostatnich dniach grudnia prokuratura wszczęła śledztwo w tej sprawie. Prokuratorzy podejrzewają także, że od kwietnia do listopada osoba nieuprawniona ukrywała dokumentyzwiązane z umową z tym cypryjskim podmiotem.

— Dotychczas nikomu nie postawiono zarzutów — mówi Dariusz Ślepokura, rzecznik warszawskiej Prokuratury Okręgowej. Prokuratura dostała także zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przez nieznanych sprawców przestępstwa wykorzystywania przed 28 września 2012 r. informacji poufnej o sposobie udzielenia przez EFH pożyczki spółce Eleuthera. Nad sprawą zgłoszoną przez nowy zarząd KNF nadal proceduje. Czy EFH będzie się domagać odszkodowania w postępowaniu cywilnym?

— Ta decyzja należy nie do zarządu, ale do akcjonariuszy. Ewentualne kwestie odszkodowawcze zostaną podjęte na walnym zgromadzeniu, jak zobaczymy efekt pracy KNF i sądów — dodaje Michał Tober. Z Riadem Bekkarem nie udało się nam skontaktować.

Nowa droga

Spółka ma już nową strategię, która zakłada skupienie się na działalności hotelowej bez posiadania nieruchomości. Zamierza zachęcać właścicieli niesieciowych hoteli do podpisywania umów na zarządzanie obiektem przez EFH w zamian za ustalony czynsz.

Budynki, których spółka jest właścicielem, zostaną sprzedane. Pierwszym, choć wymuszonym, krokiem w tej strategii prawdopodobnie będzie przejęcie przez bank BRE Hipoteczny budynku hotelu w Bochni. Trwa proces jego upadłości. Rozmowy prowadzą do tego, by EFH pozostał operatorem hotelu.

Spółka nie będzie też samodzielnie budowała. Dwa zaplanowane hotele na Mazurach i w Malborku mają powstać we współpracy z partnerem, który pomoże w finansowaniu i sprzedaży gotowego hotelu.

— W czterech działających hotelach podjęliśmy działania restrukturyzacyjne. Zmniejszyliśmy załogę o około 40 proc., wdrażamy jednolity system księgowania, rezerwacji, centralny system zakupów. Zmieniliśmy zarządy tych hoteli. Dotychczas każdy z obiektów funkcjonował na zupełnie innych zasadach, co skutecznie uniemożliwiało weryfikację raportowanych przez nie danych — mówi Tadeusz Bieniak, prezes EFH.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu