EFI odkręcił kurek z pieniędzmi dla firm

opublikowano: 11-10-2018, 22:00

PKO Leasing pomoże maluchom w ryzykownych projektach. Nie będzie wymagał wkładu własnego, a formalności ograniczy do minimum

Mali i średni gracze jak kania dżdżu potrzebują kapitału na nowe parki maszynowe, linie produkcyjne czy sprzęt IT. Wiele firm bez wsparcia zwrotnego z Brukseli nie miałoby szans na realizację planów rozwojowych. Wczoraj przedstawiciele PKO Leasing i Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego (EFI) podpisali umowę, dzięki której preferencyjny leasing i pożyczki z gwarancją Cosme trafią do 10 tys. polskich małych i średnich przedsiębiorstw.

Andrzej Krzemiński, prezes PKO Leasing, podkreśla, że dzięki gwarancjom
z EFI do MŚP popłynie strumień preferencyjnego wsparcia w wysokości 1,5 mld zł.
Zobacz więcej

ZMINIMALIZOWAĆ RYZYKO:

Andrzej Krzemiński, prezes PKO Leasing, podkreśla, że dzięki gwarancjom z EFI do MŚP popłynie strumień preferencyjnego wsparcia w wysokości 1,5 mld zł. Fot. ARC

— To rekordowa transakcja w historii umów gwarancyjnych zawieranych przez polskich pośredników finansowych w zakresie programów ramowych UE — podkreśla Arkadiusz Lewicki, dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Programów (KPK IFP) UE.

Co prawda Bank Gospodarstwa Krajowego zawarł już kilka umów ze wsparciem Cosme na łączną kwotę 4 mld zł, ale — jak wyjaśnia Michał Gorzelak z KPK IFP UE — gra on w zupełnie innej lidze. Przede wszystkim finansuje firmy z pomocą innych banków komercyjnych i spółdzielczych. Natomiast PKO Leasing robi to sam. O wsparcie mogą powalczyć firmy MŚP (zgodnie w definicją — zatrudniające mniej niż 250 pracowników i z rocznym obrotem poniżej 50 mln EUR) oraz start-upy.

Wartość leasingu lub pożyczki dla jednego przedsiębiorcy w ofercie PKO Leasing nie może przekroczyć 1,5 mln zł. Program będzie dostępny do października 2020 r.

— Dzięki gwarancjom EFI w wysokości 50 mln zł możemy udzielić firmom preferencyjnego finansowania w łącznej wysokości 1,5 mld zł — zaznacza Andrzej Krzemiński, prezes PKO Leasing.

Lepsze warunki

Jeżeli przedsiębiorca skorzysta z leasingu lub pożyczki i nie spłaci jej, to należąca do grupy kapitałowej PKO BP instytucja otrzyma z EFI zwrot w wysokości 50 proc. straty. Dlatego przedsiębiorcy mogą liczyć na lepsze warunki — nie muszą mieć wkładuwłasnego i dodatkowych zabezpieczeń. Dzięki temu na leasing lub pożyczkę mają szansę przedstawiciele biznesu bez historii kredytowej, dotychczas odsyłani przez banki z kwitkiem.

— Proponujemy m.in. wydłużony okres spłaty i obniżone wymagania dotyczące zabezpieczenia i wstępnej opłaty leasingowej. Firmy będą mogły przeznaczyć finansowanie z gwarancją EFI m.in. na zakup maszyn, urządzeń, naczep, przyczep, ciężarówek i sprzętu IT. Oferta jest przeznaczona dla przedstawicieli biznesu ze wszystkich sektorów, w tym m.in. producentów, przewoźników, firm usługowych i rolników — wylicza Andrzej Krzemiński.

Warto zaznaczyć, że program nie obejmuje projektów związanych z zakupem nieruchomości i samochodów. Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, nie ma wątpliwości, że dzięki gwarancjom Cosme rodzime firmy rozwiną swoje biznesy i będzie im łatwiej konkurować na rynku. Wtóruje jej Pier Luigi Gilibert, prezes EFI.

— Nowa umowapomoże PKO Leasing zapewnić mikro, małym i średnim przedsiębiorstwom lepszy dostęp do finansowania projektów o zwiększonym ryzyku — podkreśla prezes EFI.

Gwarancje Cosme to jeden z najważniejszych instrumentów wspierających MŚP w Europie. Umożliwia im nie tylko zawieranie transakcji leasingowych, ale również zaciąganie kredytów inwestycyjnych. Do tej pory z takiego wsparcia skorzystało ponad 315 tys. europejskich przedsiębiorców (na łączną kwotę ponad 15 mld EUR).

Nabierać rozpędu

Dzięki gwarancjom rodzimy rynek leasingu nabierze jeszcze większego rozpędu. W pierwszym półroczu firmy z branży pomogły przedsiębiorstwom sfinansować zakupy za 38,9 mld zł, czyli aż o 19,7 proc. więcej niż rok wcześniej. Natomiast pod koniec lipca wartość portfela sektora leasingowego wynosiła 136,8 mld zł, co oznacza wzrost rzędu 25 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. Branża chwali się też coraz większym wpływem na tworzenie polskiego PKB.

— Relacja wartości inwestycji współfinansowanych przez sektor leasingowy do łącznego PKB w Polsce była na koniec 2017 r. na znacznie wyższym poziomie niż w pozostałych krajach europejskich — mówi z dumą Andrzej Krzemiński.

Ponad połowę klientów branży stanowią mikro- i małe firmy. Tylko w minimalnym stopniu finansuje ona sektor publiczny, bardzo rzadko jej klientami są też klienci indywidualni. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy