Egger prosi EBI o 150 mln EUR

opublikowano: 16-09-2018, 22:00

Austriacka firma, która buduje pod Olsztynem zakład płyt wiórowych, złożyła wniosek o dofinansowanie.

Fabryka pływ wiórowych Eggera w Biskupcu pod Olsztynem ma kosztować ok. 1 mld zł. Okazuje się, że austriacka firma rodzinna liczy na wsparcie — złożyła do Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) wniosek o dofinansowanie wysokości 150 mln EUR.

— Zakład w Biskupcu będzie długoterminową inwestycją dla przyszłych pokoleń. Współpraca z EBI jest dla nas ważna. Chcemy wywierać maksymalnie pozytywnywpływ na lokalną gospodarkę i społeczność. Inwestycja będzie motorem napędowym dla regionu — mówi Thomas Leissing, członek zarządu grupy Egger ds. finansów i administracji.

Budowa zakładu ruszyła niemal rok temu. Główne budynki zostaną ukończone w grudniu i produkcja ruszy w czwartym kwartale. Moce fabryki to 650 tys. m sześc. płyt wiórowych. Austriacka firma zatrudnia już w Biskupcu 290 osób. Docelowo pracę w zakładzie znajdzie 400 osób, a u poddostawców i firm współpracujących 600.

Latem firma poinformowała, że PKP PLK wyremontują za 18,6 mln zł odcinek kolejowy Czerwonka — Biskupiec Reszelski, dzięki czemu pociągi towarowe będą mogły jeździć z prędkością 80 km/h. Do zmodernizowanej linii zostanie podłączona bocznica kolejowa fabryki Eggera, którą firma wybuduje i będzie wykorzystywać przez minimum 30 lat.

Losy tej inwestycji ważyły się długo. Firma chciała zbudować fabrykę w Warmińsko- Mazurskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, ale ówczesny resort rozwoju nie chciał się zgodzić na zwolnienia podatkowe. Urzędnicy dwukrotnie odmówili firmie grantu, choć dotację na podobny projekt dostało Forte. Inwestycję poparły natomiast m.in. Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli i Wójcik Fabryka Mebli. Izba, która reprezentuje interesy około 25 tys. polskich firm meblarskich, zatrudniających prawie 160 tys. osób, wskazywała, że rynek płyty wiórowej zdominowany jest przez dwie firmy i każda nowa inicjatywa jest cenna, bo zwiększy dostęp do podstawowego surowca i konkurencyjność. Grupa Meble Wójcik kupuje płyty Eggera produkowane w Austrii i Rumunii, ale ze względu na koszty transportu współpraca jest ograniczona. Przeciwko inwestycji opowiedziała się natomiast grupa mieszkańców. S prawa trafiła do sądu. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy