Egipcjanie chcą Makaronów Polskich

Zaczęło się 
od dystrybucji, a może skończy związkiem kapitałowym. Raya Holding negocjuje zakup akcji giełdowej spółki.

Zobacz więcej

Jerzy Paszkowski

Makarony Polskie poinformowały, że znaczący właściciel spółki powadzi negocjacje z Raya Holding for Technology & Telecommunications (RHfTT). Dotyczą one sprzedaży 19,39-procentowego pakietu akcji.  Taki należy do Bewy, producenta wody i napojów, założonego przez Marka Jutkiewicza, współtwórcę Hoopa i wieloletniego akcjonariusza Makaronów Polskich.

— Oczywiście życzę Egipcjanom powodzenia w negocjacjach — ucina Marek Jutkiewicz.

Nie chce ujawnić, dlaczego Bewa zaczęła rozważać sprzedaż akcji.

— Po prostu będę inwestował w kolejnych obszarach. Jakich? To tajemnica — dodaje biznesmen.

Zaznacza, że nie zamierza całkiem rezygnować z branży spożywczej i wycofywać się z Bewy.

W przyszłym tygodniu Marek Jutkiewicz otworzy szpital onkologiczny w Radomiu. To jego najświeższe przedsięwzięcie i największe w medycynie. Wcześniej zainwestował m.in. w Gamma Knife, placówkę neuroradiochirurgiczną, a przez kilka lat był też akcjonariuszem sieci klinik kardiologicznych Allenort.

RHfTT ma już relacje z Makaronami Polskimi. W styczniu zeszłego roku podpisano pięcioletni kontrakt na dostawy makaronów pod markami Sorenti i Makarony Polskie. Realizuje go należąca do Egipcjan spółka Raya Distribution (RD). Za jej pośrednictwem produkty trafią do Egiptu, na Bliski Wschód i do Afryki. W 2015 r. obroty z RD wyniosły około 0,3 mln zł.

„Rynek afrykański jest obecnie kluczowym kierunkiem rozwoju eksportu  (obok rynków europejskich)” — podkreślały niedawno Makarony Polskie w rocznym raporcie.

Notowana w Warszawie spółka zamknęła ubiegły rok ze 132,8 mln zł przychodów ze sprzedaży. Na czysto zarobiła ponad 4,9 mln zł.
RHfTT to notowany na egipskiej giełdzie gigant z 10 gałęziami biznesowymi, znany m.in. z sektora IT, elektroniki, transportu i inteligentnego budownictwa. W ostatnim widocznym raporcie rocznym (za 2014 r.) jego przychody przekroczyły 4 mld EGP (około 1,7 mld zł). Zatrudnia 6,5 tys. osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michalina Szczepańska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu