Ekipa Slima penetruje region

Przedstawiciele Telekom Austria spotkali się z polskimi bankierami inwestycyjnymi. Interesuje ich temat konsolidacji

W ubiegłym roku rząd Meksyku wprowadził pakiet reform liberalizujących lokalny rynek telekomunikacyjny, czym uderzył w interesy Carlosa Slima, właściciela m.in. America Movil. Zmobilizowało to jednego z najbogatszych ludzi na świecie do poszukania zysków na Starym Kontynencie. Kupił już ponad połowę akcji w Telekom Austria i nie powiedział ostatniego słowa.

ZE ZMIENNYM SZCZĘŚCIEM:
ZE ZMIENNYM SZCZĘŚCIEM:
Europa i Ameryka Łacińska to obszary, w których Carlos Slim chce rozwijać biznes. Na Starym Kontynencie działa ze zmiennym szczęściem — nie udało mu się kupić udziałów w Telecom Italia, czarną polewkę dostał w holenderskim KPN. Przejął natomiast połowę udziałów w Telekom Austria.
Bloomberg

Nieunikniony scenariusz

— Będziemy koncentrować się na Europie Środkowej i Wschodniej. Mamy trzy priorytety: konsolidację, konwergencję i ekspansję regionalną. Wierzę, że w mniejszych krajach regionu zostaną dwaj najsilniejsi gracze — mówił niedawno Roland Haidner, szef działu fuzji i przejęć w Telekom Austria, na konferencji portalu TMT Finance, dodając, że spodziewa się większej liczby transakcji,bo jeszcze nie pojawili się w regionie wszyscy możliwi gracze z USA. Z informacji „PB” wynika, że przedstawiciele Telekom Austria spotkali się też z bankierami inwestycyjnymi w Warszawie. Polska jest największym krajem regionu, dobrze znanym przedstawicielom Carlosa Slima. Rynek telekomunikacyjny jest tu co prawda mocno konkurencyjny i trudno liczyć na szczególny wzrost, ale jeśli ktoś będzie miał pomysł na konsolidację produktów i rynków, można z niego jeszcze sporo wycisnąć. O możliwej konsolidacji mówi się na rynku od dawna — począwszy od kablówek, takich jak Multimedia czy UPC, poprzez Netię czy Hawe po operatora sieci Play.

— Konsolidacja w Europie jest nieunikniona. Polski rynek jest rozdrobniony, trudno więc dziwić się zainteresowaniu austriackiego telekomu. Spodziewam się, że przyjrzy się będącym na sprzedaż kablówkom czy Netii. Teoretycznie mógłby zainteresować się operatorem sieci Play — mówi Maciej Witucki, szef rady nadzorczej Orange Polska.

Oferty na horyzoncie

Na operatorach coraz mocniej odbijają się spadające ceny i wysokie nakłady na budowę infrastruktury. Fuzje i przejęcia docelowo pozwalają ściąć koszty i zwiększyć rentowność biznesu, mogą też dać dostęp do bardziej rentownych segmentów działalności. W Europie rynek się konsoliduje, a operatorzy sieci komórkowych zacieśniają relacje z dostawcami usług płatnej telewizji.

— Wejście nowego gracza na polski rynek ma sens tylko wtedy, gdy przejmie podmiot na polskim rynku i skonsoliduje mniejsze telekomy. Na horyzoncie wciąż jest kilka potencjalnych akwizycji. PKP wracają do sprzedaży TK Telekom, kandydatem do przejęcia przez zagranicznego gracza pozostaje operator sieci Play czy Netia, która wkrótce powinna ogłosić strategię — mówi Dominik Niszcz z Raiffeisena.

 

Od tradera do miliardera

Carlos Slim, urodzony w 1940 r., syn emigrantów z Libanu, jeszcze jako dziecko pomagał ojcu w biznesie. Został traderem i założył firmę brokerską. Działa z rozmachem – w jego portfelu są nieruchomości, kopalnie, firmy telekomunikacyjne, budowlane, spożywcze, handlowe i tytoniowe. Niedawno był najbogatszym człowiekiem na świecie. Jego majątek jest szacowany na 82 mld USD. W ostatnim rankingu „Forbesa” został wyprzedzony przez Billa Gatesa. Na niższej wycenie aktywów Slima zaważyły wyprzedaż akcji spółki telekomunikacyjnej America Movil oraz spadek notowań Minera Frisco.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Polecane