Ekologiczna konkurencyjność

Materiał partnera cyklu
opublikowano: 11-06-2012, 00:00

Produkty bankowe dla MSP

Rosnące oczekiwania klientów i coraz większa konkurencja na rynku zmuszają firmy do poszukiwania rozwiązań, prowadzących do ograniczenia kosztów funkcjonowania. Jedną z dróg do budowania przewagi konkurencyjnej jest modernizacja technologii w kierunku racjonalizacji zużycia surowców, energii, wody — jednym słowem tzw. czystsza produkcja.

Zgodnie z definicją ONZ — UNEP „Czystsza produkcja (CP) jest strategią ochrony środowiska, polegającą na ciągłym, zintegrowanym, zapobiegawczym działaniu w odniesieniu do procesów, produktów i usług, zmierzającym do zwiększenia efektywności produkcji i usług oraz redukcji ryzyka dla ludzi i środowiska przyrodniczego”. Elementami strategii CP są działania polegające na zmianie technologii (procesu, urządzeń, maszyn, instalacji), surowca lub produktu, generujące wymierny efekt ekologiczny. Na przykład zamykając obieg wody w procesie technologicznym ogranicza się zużycie zasobów przyrodniczych, jednocześnie redukując ilość powstających ścieków i zmniejszając opłaty za korzystanie ze środowiska. Podobne efekty uzyskamy, ograniczając ilość powstających odpadów, np. poprzez zawracanie surowca do produkcji, zmniejszając emisję zanieczyszczeń dzięki wstępnemu oczyszczaniu surowca lub zastąpieniu go nietoksycznym, wprowadzając energooszczędne napędy lub automatyzując proces.

Większość z takich ulepszeń wymaga nakładów finansowych. Na szczęście rozwiązania z zakresu CP przynoszą efekt ekologiczny, mogą zatem liczyć na wsparcie w ramach systemu finansowania ochrony środowiska. Część inwestorów może skorzystać z preferencyjnego kredytu w Banku Ochrony Środowiska. Dzięki dopłatom pochodzącym z Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej kredyt taki ma oprocentowanie obniżone w stosunku do stosowanego standardowo. W przypadku wprowadzania innowacyjnej technologii BOŚ Bank może zaproponować Kredyt Technologiczny z premią, pochodzącą z pieniędzy unijnych.

Wejdź na www.bosbankdlafirm.pl i przekonaj się, jak Twoja firma może zyskać na ekologii!

Danuta Rostowska

Naczelnik Wydziału Ekologii, BOŚ Bank

Materiał partnera cyklu

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera cyklu

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu