Ekonomiści ostrzegają przed recesją w Rosji

opublikowano: 12-11-2014, 14:25

Wzrost gospodarczy w Rosji w trzecim kwartale 2014 r. będzie najwolniejszy od 2009 r., szacują ekonomiści ankietowani przez agencję Bloomberga.

Na zagraniczne sankcje nałożone na kraj po aneksji Krymu i po działaniach zbrojnych na wschodzie Ukrainy nałożyły się zniżkujące ceny ropy naftowej i lecące na łeb na szyję notowania rubla.W efekcie dynamika wzrostu PKB w trzecim kwartale mogła wynieść „zaledwie” 0,3 proc. wobec 0,8 proc. wzrostu w okresie kwiecień-czerwiec. 

Moskiewskie Międzynarodowe Centrum Biznesu
Zobacz więcej

Moskiewskie Międzynarodowe Centrum Biznesu Bloomberg

Spowolnienie w minionych kilku miesiącach miało bardzo szeroki charakter. Sankcje, zacieśnienie warunków kredytowych, taniejąca ropa i rosnąca inflacja sugerują, że do końca roku gospodarka prawdopodobnie znajdzie się w recesji – ocenia Neil Shearing, szef ekonomistów rynków rozwijających się w Capital Economics.

Rosyjska waluta straciła w ciągu ostatnich trzech miesięcy 22 proc. co jest najgorszym wynikiem spośród obserwowanych przez Bloomberga 170 walut.

Według prognozy Banku Rosji, w bieżącym roku PKB kraju zwiększyć się ma o 0,3 proc. zaś inflacja ma pozostać poniżej poziomu 8 proc. W 2015 r. ma dojść do stagnacji PKB przy średniej cenie 95 USD za baryłkę ropy, zaś inflacja ma zwolnić do 6,2-6,4 proc.

Z 27 ankietowanych ekonomistów aż 70 proc. uważa, że istnieje ogromne ryzyko wystąpienia recesji w rosyjskiej gospodarce w ciągu kolejnych 12 miesięcy. To najgorszy tego typu wynik odkąd Bloomberg zaczął przed dwoma laty prowadzić takei badanie. Miesiąc wcześniej taką pesymistyczną opinię wyrażało 60 proc. respondentów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu