Eksperci: Pitera powinna udostępnić RPO raport o CBA

PAP
opublikowano: 07-01-2008, 14:54

Pełnomocnik rządu ds. walki z korupcją Julia Pitera powinna udostępnić Rzecznikowi Praw Obywatelskich swój raport w  sprawie funkcjonowania CBA - uważają eksperci, z którymi rozmawiała w  poniedziałek PAP.

Z prośbą o udostępnienie raportu Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski zwrócił się do Pitery w sobotę. Ta odmówiła tłumacząc, że raport o CBA to "nie jest dokument w rozumieniu ustawy o dostępie do informacji publicznej".

Pitera podkreślała, że raport o CBA nie jest też decyzją administracyjną, protokołem kontrolnym instytucji publicznej, ani też opinią prawną zrobioną na zlecenie za pieniądze.

Zdaniem specjalistki w zakresie dostępu do informacji publicznej, kierownika Zakładu Prawa Administracyjnego w instytucie Nauk Prawnych PAN dr hab. Teresy Górzyńskiej, raport w sprawie CBA ma treść dokumentu urzędowego, o którym mowa w ustawie o dostępie do informacji publicznej z 2001 r.

Według niej, dokument sporządzony przez Piterę dotyczy spraw publicznych. "Jego autorem jest funkcjonariusz publiczny, jest sporządzony w związku ze sprawowaniem urzędu i pozostaje w posiadaniu organu administracji publicznej" - argumentuje.

Górzyńska przypomina, że Pitera mówiła o tym, iż w raporcie są rzeczy powszechnie znane, a co za tym idzie zawarte w nim informacje publiczne nie są chronione przepisami o jakiejkolwiek tajemnicy.

"Nie widzę możliwości uznania raportu o CBA za dokument nie podlegający udostępnieniu" - mówi Górzyńska.

Podobne zdanie wyraził sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku Wiesław Johann. "(Pitera) absolutnie ma obowiązek wydania każdego dokumentu, który Rzecznik sobie zażyczy" - powiedział.

Ekspert przypomniał, że RPO jest organem konstytucyjnym, powoływanym przez Sejm za zgodą Senatu, który stoi na straży wolności i praw obywateli.

Johann zaznaczył, że aby Rzecznik mógł realizować konstytucyjne zadania, musi posługiwać się "jakimiś instrumentami", np. musi mieć dostęp do dokumentów.

"Niech pani Pitera łaskawie zajrzy do ustawy (o RPO - PAP), niech się zapozna z treścią ustawy i niech się zapozna, że Rzecznik ma prawo żądać każdych wyjaśnień od sądów, od prokuratury, od każdego innego organu. Ma prawo żądać ekspertyz, opinii, oczywiście także i dokumentów" - podkreślił sędzia.

Zastrzegł jednocześnie, że dostęp do dokumentów ogranicza jedynie klauzula o niejawności, ale - jak zaznaczył - nic mu nie wiadomo, by raport o CBA taką klauzulę posiadał.

Odnosząc się do słów Pitery, która tłumaczyła, że raport o CBA to "nie jest dokument w rozumieniu ustawy o dostępie do informacji publicznej" podkreślił, że ustawa ta ma umożliwiać obywatelom dostęp do informacji publicznej. Dlatego - zdaniem prawnika - Pitera nie może się zasłaniać nią, gdy o dokument zgłasza się organ konstytucyjny, taki jak RPO.

Według Johanna, RPO może wpływać na zmianę zdania przez Piterę poprzez zwrócenie się do jej zwierzchnika, czyli do premiera. Z kolei Górzyńska podkreśliła, że RPO musi otrzymać od Pitery odmowę wraz z uzasadnieniem na piśmie i wówczas może się dopiero odwoływać od tej decyzji.(PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane