Eksperci radzą, jak inwestować

ADM
opublikowano: 25-01-2008, 00:00

Pomysłów nie brakuje. W krótkim okresie w grę wchodzą lokaty bankowe, fundusze rynku pieniężnego lub obligacje, w dłuższym zaś — nawet akcje.

Pomysłów nie brakuje. W krótkim okresie w grę wchodzą lokaty bankowe, fundusze rynku pieniężnego lub obligacje, w dłuższym zaś — nawet akcje.

Maciej Kossowski

prezes Wealth Solutions

Na pół roku polecam fundusz pieniężny. W grę wchodzi też konto lokacyjne, a więc połączenie lokaty i rachunku bieżącego z oprocentowaniem 5,5 proc. Przy większej skłonności do ryzyka część kapitału ulokowałbym w złoto — najlepiej z wykorzystaniem certyfikatów strukturyzowanych notowanych na GPW. Dobrym pomysłem jest zakup certyfikatów zamkniętych funduszy nieruchomości — także dostępnych na giełdzie. Na trzy lata część aktywów (30-50 proc.) można już zaangażować w akcje ze znaczącym udziałem spółek z Azji Południowo-Wschodniej, Rosji i Turcji.

Robert Fijołek

dyrektor departamentu zarządzania aktywami BPH TFI

Na pół roku proponuję fundusze rynku pieniężnego. Część kapitału można zainwestować w fundusz obligacji. Na trzy lata, akceptując pewne ryzyko, poleciłbym produkt z ochroną kapitału, który korzystałby ze wzrostów na rynku akcji.

Konrad Widuliński

doradca Xelion

Najprościej założyć reklamowaną lokatę w banku. Osobiście odradzam. Alternatywą są produkty strukturyzowane zapewniające ochronę kapitału lub fundusze pieniężne. W dłuższym okresie atrakcyjne są produkty częściowo związane z rynkiem akcji.

Krystian Wiliński

doradca Expander

W krótkim terminie proponuję instrumenty bezpieczne. Chodzi o lokaty bankowe lub fundusze rynku pieniężnego. Atrakcyjnie prezentują się też obligacje skarbowe. W dłuższym okresie można pomyśleć o inwestycjach opartych na surowcach (złoto czy pszenica) lub na dolarze. Nie wyzbywałbym się wszystkich akcji.

Wojciech Idzik

dyrektor KBC TFI

Na 6 miesięcy proponujemy fundusz płynnościowy, który pozwoli przeczekać nerwową sytuację na giełdzie. Biorąc pod uwagę dłuższą, kilkuletnią inwestycję — fundusze stabilnego wzrostu lub zrównoważone.

Paweł Borowiec

dyrektor w New World Alternative Investments

Polecam produkty strukturyzowane. Oferują wyższe bezpieczeństwo (gwarantują zwrot 80-100 proc. pieniędzy) oraz stanowią realną dywersyfikację dla inwestycji giełdowych. Wyróżniłbym produkty powiązane z rynkami surowców, towarów rolnych, metali szlachetnych czy walut.

Piotr Szulec

dyrektor w Partnerzy Inwestycyjni

Na krótki okres proponujemy 90 proc. portfela ulokować w krajowych funduszach pieniężnych, a pozostałe 10 proc. — w zagranicznym funduszu surowcowym lub energii odnawialnej. Na trzy lata można stworzyć portfel zrównoważony, oparty w 10 proc. na krajowym funduszu pieniężnym, w 40 proc. na krajowym funduszu obligacji, w 30 proc. na produkcie strukturyzowanym bazującym na rynku surowców przemysłowych i towarów rolnych, a pozostałe 20 proc. ulokować w zagraniczny fundusz surowcowy lub energii odnawialnej.

Sebastian Saliński

analityk Gold Finance

Banki promują lokaty terminowe, choć zyski nie będą oszałamiające. Na przeczekanie sugeruję półroczne depozyty, a w perspektywie trzech lat odrobinę ekstrawagancji — zakup złota (jego wartość od 30 lat ustawicznie wzrasta) lub diamentów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ADM

Polecane