Ekspert: projekt PO ws. PIT technicznie możliwy do realizacji

PAP
opublikowano: 12-09-2011, 17:48

Projekt autorstwa PO ws. zniesienia obowiązku składania deklaracji PIT jest technicznie możliwy do realizacji - powiedział PAP prezes Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji Stefan Kamiński.

Platforma Obywatelska w opublikowanym w sobotę programie wyborczym zapowiedziała zniesienie obowiązku składania deklaracji PIT. Partia chce tym samym zdjąć z Polaków uciążliwy obowiązek składania rocznych zeznań podatkowych.

"Już niedługo urząd skarbowy poinformuje każdego z nas, ile i z jakiego tytułu zapłaciliśmy w ciągu roku podatku, z jakich ulg możemy skorzystać, a także ile zamierza nam zwrócić nadpłaconego podatku lub ile powinniśmy na jego konto dopłacić. Możliwy będzie także podgląd swojego konta online i analiza prognozy w połowie roku" - czytamy w programie wyborczym.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Maciej Grabowski tłumaczył w poniedziałek, że urzędy skarbowe posiadają informacje, które umożliwiają im "wyszacowanie zobowiązania podatkowego za podatnika". "Oprzyrządowanie informatyczne, które jest do tego potrzebne, może być gotowe w ciągu dwóch lat. (...) Podatnik będzie tylko klikał w swoim komputerze, zatwierdzając tę deklarację. Nikt nie będzie już musiał podliczać swoich dochodów, swoich kosztów, całą tę pracę zrobi za niego urząd skarbowy" - deklarował. Jak tłumaczył, każdy z 25 milionów podatników będzie miał swoje konto podatkowe, w ramach którego będzie dokonywać akceptacji lub korekty obliczeń urzędu skarbowego. Rozliczenie PIT poprzez elektroniczne konto podatkowe ma być możliwością, a nie obowiązkiem wszystkich podatników.

Zdaniem Kamińskiego, od strony informatycznej realizacja tego projektu jest możliwa. "System informatyczny, z którego korzystają urzędy skarbowe, można zmodyfikować. Pytanie, w jakim zakresie i ile to zajmie czasu? Mając kody źródłowe można jednak zmienić każdy program" – powiedział PAP.

Jak podkreślił, to pracodawcy informują urzędy skarbowe o podpisanych z pracownikami umowach. "To trafia raz do roku do urzędu skarbowego, więc teoretycznie wszystkie niezbędne informacje do przesłania podatnikowi informacji o zapłaconym podatku urzędy mają. Dzięki fakultatywności proponowanego systemu znika problem z osobami, które otrzymały część wynagrodzenia za granicą. Tam pracodawcy nie mają obowiązku przesłania takich informacji do polskich urzędów skarbowych" - zaznaczył.

"Technicznie realizacja tej propozycji jest możliwa, o ile nasze źródła przychodów zostaną w urzędach skarbowych zaewidencjonowane w systemie" - zaznaczył. Jak podkreślił, należy popierać każdą sensowną propozycję uproszczenia systemu podatkowego. "Chodzi o to, żebyśmy urzędników skierowali do kontroli szarej strefy i zatrudnienia, a nie jak obecnie - do tworzenia licznych formularzy i kontrolowania tego, czy formularze zostały dobrze wypełnione" - powiedział.(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Ekspert: projekt PO ws. PIT technicznie możliwy do realizacji