Eksport i import po akcesji

Mira Wszelaka
12-02-2004, 00:00

Brak granic celnych oznacza m.in. dla firm nowe obowiązki raportowania.

Polskie przepisy VAT muszą zostać ujednolicone z regulacjami UE, co oznacza, iż Polska musi zaadaptować rozwiązania przewidziane w VI Dyrektywie Rady UE.

Warto zauważyć, iż w zakresie opodatkowania obrotu towarowego Unia nie zdołała wprowadzić modelu docelowego, zgodnie z którym każda transgraniczna transakcja towarowa byłaby opodatkowana jak krajowa, czyli sprzedawca ujawniałby kwotę podatku należnego w fakturze wystawionej na nabywcę według stawki właściwej dla kraju wysyłki.

Rozwiązanie przejściowe

Funkcjonuje rozwiązanie przejściowe, które opiera się w założeniu na zasadach podobnych do tych, według których opodatkowany jest obecnie w Polsce import i eksport towarów — sprzedawca (np. polski podatnik VAT) może zastosować stawkę 0 proc., natomiast nabywca (np. niemiecki podatnik VAT) płaci podatek w swoim kraju oraz go odlicza.

Nowe raporty

Brak granic celnych we wspólnocie zapewnia oczywiście swobodny przepływ towarów. Korzystniejsze są m.in. zasady rozliczania podatku przez nabywcę, który nie jest zmuszony do zamrażania środków poprzez fizyczną zapłatę podatku z tytułu importu. Z drugiej jednak strony wymusza m.in. alternatywne mechanizmy kontroli oraz nakłada na podatników obowiązki w zakresie dostarczania informacji, które wypełniały wcześniej zgłoszenia celne. Mechanizmy kontroli oznaczają w szczególności nałożenie nowych obowiązków sprawozdawczych — w zakresie potwierdzania wywozu towarów za granicę i poboru podatku z tytułu importu, realizowanych obecnie przy współudziale organów celnych. Wprowadzone zostaną kwartalne deklaracje podatkowe, tzw. Informacje Podsumowujące oraz deklaracje Intrastat.

Piotr Głuszek ekspert Ernst & Young

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mira Wszelaka

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Eksport i import po akcesji