Eksporter – duże przedsiębiorstwo

DI
opublikowano: 08-12-2020, 20:00

W tegorocznej edycji konkursu w kategorii Eksporter – duże przedsiębiorstwo równych sobie nie miał Wielton. Wyróżnienia otrzymały Sunreef Yachts i Grupa Mlekovita.

Nagroda główna: Wielton

Ten największy producent i sprzedawca naczep oraz przyczep w Polsce i jeden z wiodących graczy tego sektora w Europie został doceniony przez jury konkursu za rozwój poprzez wzrost organiczny oraz konsekwentnie prowadzone akwizycje, a także za dywersyfikację geograficzną rynków zbytu będącą efektem przejęć. W Grupie Wielton główna spółka, czyli Wielton SA, założona w 1996 r., a od 2006 r. notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych, zajmuje się koordynacją pozostałych spółek: Wielton Agro, Wielton Rosja, Wielton Ukraina oraz Wielton Białoruś. Wielton Logistic natomiast prowadzi usługi transportowe dla spółek grupy oraz firm zewnętrznych.

Grupa ma w portfolio kilkanaście grup produktowych i zatrudnia ponad 3 tys. osób. Jest pionierem pod względem wprowadzania nowoczesnych technologii produkcji w branży naczepowej. Otwarte w lutym 2016 r. Centrum Badawczo-Rozwojowe Wielton SA ma jedyną w Polsce i drugą w Europie stację do całopojazdowego badania produktu.

W ciągu ostatnich pięciu lat grupa stała się trzecim pod względem wielkości sprzedaży producentem przyczep i naczep w Europie, jednocześnie wchodząc do grona Top10 producentów tej branży na świecie. W latach 2015-19 zwiększyła sprzedaż wolumenową z 7 tys. sztuk do prawie 21 tys. na koniec ubiegłego roku, jednocześnie sukcesywnie rozwijając eksport. W 2015 r. 44 proc. jej produktów znajdowało nabywców poza granicami Polski - w 2019 r. współczynnik ten wzrósł aż do 82 proc.

– Nasz dynamiczny wzrost osiągamy poprzez rozwój organiczny i akwizycje. Na przestrzeni ostatnich lat przyjęty przez nas model biznesowy oparty na dywersyfikacji geograficznej i strategii multibrandu okazał się skutecznym sposobem rozwoju i wzmocnienia pozycji naszej grupy na arenie międzynarodowej. Działalność na wielu rynkach i przejęcia kolejnych spółek mających unikalny know-how pozwoliły też na poszerzenie portfolio produktowego o specjalistyczne pojazdy i zapewnienie klientom najszerszej oferty na rynku – mówi Paweł Szataniak, prezes Wielton SA.

Pandemia COVID-19 oczywiście nie pozostała bez wpływu na rynek, ograniczając popyt w branży transportowej. W tym czasie Grupa Wielton postawiła na rozwój i pozostała czołowym producentem w Europie i na świecie.

– W tym roku podjęliśmy wiele inicjatyw dających pozytywny impuls do budowania wartości rynkowej grupy. Wdrożyliśmy m.in. wspólną strategię posprzedażową i powołaliśmy markę Aberg, która ma być jednym z jej filarów. Utworzyliśmy centrum kompetencyjne pojazdów specjalistycznych pod skrzydłami Langendorf i wzmocniliśmy jej moce produkcyjne poprzez powołanie spółki Langendorf Polska. Zmodernizowaliśmy też zakłady Wielton w Wieluniu. Nie zwalniamy tempa. Nieustannie zdobywamy nowe doświadczenia, co pozwala nam z optymizmem patrzeć w przyszłość – dodaje Paweł Szataniak.

Wyróżnienie: Sunreef Yachts

Tę firmę zajmującą się projektowaniem i budową luksusowych katamaranów jury konkursu wyróżniło za sukcesy w wąskiej specjalizacji i innowacyjność technologiczną. Doceniło też stworzenie ogromnego zaplecza szkolącego nowych pracowników w poszczególnych zawodach. Gdańska stocznia jest jedyną na świecie, która personalizuje ofertę na dużą skalę i nie ma bezpośredniej konkurencji. Dużo uwagi przywiązuje też do marketingu i komunikacji, współpracując z przedstawicielami świata sportu, rozrywki i biznesu.

Wyróżnienie: Grupa Mlekovita

Mlekovita to dobrze rozpoznawalna marka, obecna na 167 rynkach zagranicznych z asortymentem liczącym ponad tysiąc produktów dostępnych w ofercie detalicznej. Grupa Mlekovita oferuje największy wybór nabiału w Polsce i Europie, jest największym jego producentem i eksporterem w regionie. Jury konkursu podkreśla, że firma jest ceniona za bezpieczeństwo pod względem zdrowotnym i unikatowe wartości odżywcze produktów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane