Ekspresowy sukces suwalskiej strefy

opublikowano: 11-01-2016, 22:00

Bravilor zainwestuje w Białymstoku 47 mln zł w fabrykę urządzeń do parzenia kawy, pierwszą poza Holandią.

Ciekawie zaczyna rok Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Pierwsze zezwolenie wydała na spory projekt.

— Holenderska spółka Bravilor kupiła działkę w Białymstoku. Zbuduje tu zakład m.in. ekspresów do kawy i podzespołów do nich. Zainwestuje 47 mln zł i zatrudni co najmniej 30 osób. To pierwszy etap projektu, który na pewno będzie większy, bo działka jest spora, to 3,4 ha — mówi Robert Żyliński, prezes suwalskiej strefy.

To również pierwszy zagraniczny zakład Bravilor Bonamat, firmy rodzinnej z 65-letnią historią. Na świecie przedsiębiorstwo zatrudnia 350 osób i ma sieć dystrybucji w ponad 100 krajach, a produkuje urządzenia do przygotowywania napojów, w tym ekspresy (przelewowe i ciśnieniowe) oraz warniki pod marką własną i innych firm (współpracuje m.in. z markami Tchibo czy Lavazza).

Bravilor zamierza współpracować z Politechniką Białostocką i technicznymi szkołami średnimi. Inwestycja rozpocznie się w trzecim kwartale tego roku, a zakończy w grudniu 2017 r. — Inwestor brał pod uwagę również inne miejsca, w tym w centralnej Polsce, oraz oferty innych stref ekonomicznych w kraju. Preferencyjne warunki wsparcia w Polsce Wschodniej zaczynają odgrywać coraz większąrolę — mówi Robert Żyliński.

We wschodnich województwach maksymalna pomoc publiczna sięga 50 proc. i jest najwyższa w Polsce. Bravilor kupił ostatnią działkę w pierwszym kompleksie podstrefy Białystok. Na 30 ha w trzy lata na inwestycje zdecydowało się łącznie dziewięć firm: Bianor, Bison Chucs, Hartownia Białystok, Odlewnia Białystok, KAN, Masterpress, Nibe-Biawar i Rosti Polska.

W październiku 2015 r. rząd poszerzył suwalską strefę o 19 ha wokół Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego i ponad 40 ha w trzecim kompleksie — na Krywlanach. W ubiegłym roku suwalska strefa wydała osiem zezwoleń, w których firmy obiecały 115 mln zł inwestycji i 250 miejsc pracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu