Elastyczne pieniądze na drogowe inwestycje

KAP
opublikowano: 06-07-2007, 00:00

Dziś Komitet Stały Rady Ministrów pozna plan budowy dróg do 2015 r. Nadal nie wiadomo, jak go sfinansować.

Dziś Komitet Stały Rady Ministrów pozna plan budowy dróg do 2015 r. Nadal nie wiadomo, jak go sfinansować.

Ministerstwo Transportu potwierdziło informacje „PB”, że program budowy dróg na lata 2007-15 ma wartość 164 mld zł.

— W sumie z budżetu państwa będzie przekazane 150 mld zł, w tym 48 mld zł to pieniądze unijne, plus akcyza od paliw płynnych, rezerwa integracyjna oraz kredyty i pożyczki. 14 mld zł będzie pochodziło z Krajowego Funduszu Drogowego — mówi Jerzy Polaczek, minister transportu.

Ile przez 9 lat będziemy mieć kasy z akcyzy, rezerwy i kredytów — nie wiadomo.

— Z pewnością zwiększy się odpis z akcyzy. Nie mogę jednak dziś powiedzieć, że będzie to 18 proc. czy 50 proc. — dodaje minister.

Tymczasem Wojciech Malusi, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa, postuluje opracowanie ustawy — narodowego planu, która precyzyjnie określi inwestycje i źródła ich finansowania, by uwolnić budowę dróg od politycznej koniunktury i corocznej walki o budżetowe pieniądze.

Około 41 mld zł będzie przeznaczone na przygotowanie infrastruktury drogowej do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2012 r. Z tego na dodatkowe inwestycje związane z EURO 2012 pójdzie 22,5 mld zł.

— Zbudowanych zostanie 770 km autostrad w systemie tradycyjnym, 375 km autostrad w systemie publiczno-prywatnego partnerstwa, 2,8 tys. km dróg ekspresowych i 487 km obwodnic — wylicza Jerzy Polaczek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Elastyczne pieniądze na drogowe inwestycje