Elektrim: Vivendi ma poprawioną ofertę

Tomasz Siemieniec
22-06-2001, 00:00

Elektrim: Vivendi ma poprawioną ofertę

Vivendi złożyło już poprawioną ofertę, dotyczącą przejęcia kontroli nad aktywami telekomunikacyjnymi Elektrimu. Francuzi są podobno gotowi zapłacić za to premię oraz zrezygnowali z pomysłu włączenia Elektrimu Telekomunikacja do Elektrimu. Te dwie kwestie budziły dotychczas największe zastrzeżenia analityków. Nadal trwają jednak rozmowy w sprawie podwyższenia obu ofert. Wczoraj przedstawiciele spółki negocjowali z Deutsche Telekom.

Emocje związane z przyszłością Elektrimu nie słabną, tym bardziej że do zgromadzenia akcjonariuszy spółki, na którym mają zapaść strategiczne decyzje, zostało już tylko nieco ponad tydzień. Reuters ujawnił wczoraj, powołując się na anonimowe źródła, że Vivendi Universal prawdopodobnie przedstawi nową ofertę współpracy z Elektrimem, zasadniczo różną od poprzedniej propozycji. Według naszych informacji, taka propozycja została już jednak złożona, a co więcej — nie jest wykluczone, że nową ofertę przedstawi również Deutsche Telekom, rywal Francuzów do objęcia kontroli nad skonsolidowanymi aktywami telekomunikacyjnymi Elektrimu. Niemcy rozmawiali wczoraj w tej sprawie z przedstawicielami polskiej spółki.

Dwie poprawki

Informator Reutersa twierdzi, że zarząd i rada nadzorcza Elektrimu prowadzą obecnie końcowe negocjacje z Vivendi, dotyczące nowego kształtu francuskiej oferty. Jej szczegóły mają zostać ujawnione do końca czerwca.

Według naszych informacji, poprawiona oferta Vivendi uwzględnia premię w gotówce w zamian za przejęcie kontroli nad aktywami telekomunikacyjnymi Elektrimu. Nie udało nam się jednak ustalić wielkości tej kwoty, choć podobno jest zbliżona do oferty złożonej przez DT — 400 mln USD. Ponadto Vivendi miało zrezygnować z pomysłu włączenia ET do Elektrimu, co dałoby Francuzom kontrolę nad całym krajowym konglomeratem. Konsolidacja spó- łek telekomunikacyjnych miałaby natomiast być — zgodnie z nowym planem — przeprowadzona w ET. Francuzi uwzględnili też tym razem problem spłaty obligacji przez Elektrim na łączną kwotę 440 mln EUR.

— Oferta Vivendi jest dużo lepsza od poprzedniej. Nadal jednak rozmawiamy w sprawie możliwości jej poprawienia — twierdzi nasz informator.

Podobne negocjacje prowadzone były wczoraj z niemieckim operatorem. Nie wiadomo, jakim rezultatem się zakończyły.

Punkt dla finansowych

Warto przypomnieć, że w ujawnionych przez nas listach, przesłanych przez kilka funduszy inwestycyjnych — akcjonariuszy Elektrimu — do reprezentujących ich w RN pięciu osób, zawartych zostało kilka warunków, które powinny spełniać oferty Vivendi i DT. Chodziło przede wszystkim o to, że w zamian za oddanie kontroli Elektrim musi dostać zapłatę w gotówce (by spłacić swoich obligatariuszy). Akcjonariusze mniejszościowi powinni z kolei uzyskać bezpośrednio udziały w podmiocie skupiającym aktywa telekomunikacyjne. W przypadku oferty DT chodzi o udziały w Polskiej Telefonii Cyfrowej, która zostałaby wprowadzona na giełdę. W przypadku przyjęcia oferty Vivendi taka sama operacja miałaby zostać przeprowadzona pod szyldem ET.

Nie można zatem wykluczyć, że wpływ na decyzję Vivendi mieli właśnie przedstawiciele inwestorów finansowych w radzie polskiej spółki.

Po informacji o poprawieniu oferty przez Vivendi kurs akcji giełdowego holdingu wzrósł o ponad 10 proc., do ponad 25 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Siemieniec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Elektrim: Vivendi ma poprawioną ofertę