Elektrim vs Vivendi

Agnieszka Berger
19-01-2005, 00:00

Elektrim uważa, że po uznaniu wyroku arbitrażu przez polski sąd, walory PTC będą mogły do niego wrócić. Nawet bez zgody Francuzów.

Giełdowy Elektrim zarzuca Vivendi, że uniemożliwia mu wykonanie orzeczenia wiedeńskiego arbitrażu, który w grudniu 2004 r. rozstrzygnął spór między Elektrimem a Dutsche Telekom (DT). Przypomnijmy, że według arbitrów, wniesienie przez Elektrim udziałów Polskiej Telefonii Cyfrowej (PTC) do spółki Elektrim Telekomunikacja (ET) było bezskuteczne i powinny one wrócić do Elektrimu. Jeśli nie stanie się to w wyznaczonym przez arbitraż terminie, DT będzie mógł skorzystać z opcji odkupu udziałów PTC po wartości nominalnej. Na zamknięcie operacji Elektrim dostał dwa miesiące.

— Mamy tylko wątpliwości, od jakiej daty liczy się ten termin — doręczenia wiedeńskiego orzeczenia czy uznania go przez polski sąd — mówi Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz Elektrimu.

Według sędziego Marcina Łochowskiego, rzecznika warszawskiego Sądu Okręgowego, sąd rozpozna wniosek Elektrimu o częściowe uznanie werdyktu wiedeńskich arbitrów 26 stycznia.

Zygmunt Solorz twierdzi, że po decyzji sądu możliwe będzie przeniesienie akcji PTC z powrotem do Elektrimu — nawet bez zgody Vivendi, na którą się nie zanosi.

— Francuzi w ogóle nie chcą z nami rozmawiać. Nie rozumiemy ich pobudek. Przecież jeśli DT zrealizuje swoją opcję, Vivendi też straci — mówi Zygmunt Solorz.

Jednocześnie główny udziałowiec Elektrimu zapewnia, że jeśli Vivendi uzna werdykt Wiednia, dojdzie do realizacji porozumienia sprzedaży udziałów w PTC Niemcom za 1,3 mld EUR lub drożej, a Francuzi dostaną swoją część. Vivendi jednak najwyraźniej ma obawy, że uznanie wyroku może oznaczać wyjęcie z ET jedynych wartościowych aktywów i pozostawienie spółki z długiem wobec Francuzów i trudnymi do zaspokojenia roszczeniami wobec Elektrimu. Jednocześnie trudno wyobrazić sobie realizację przez DT opcji odkupu udziałów w PTC po nominale tak długo, jak długo nie ma ich w Elektrimie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Berger

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Elektrim vs Vivendi