Elektronika podbija szpitale

Technologie: Placówki medyczne coraz śmielej sięgają po zaawansowane nowinki cyfrowe. Z korzyścią dla siebie i pacjentów

Długie kolejki do rejestracji, pacjenci czekający miesiącami na badania, bałagan w dokumentacji medycznej — czy polska służba zdrowia musi się z tym kojarzyć? Szpitale i przychodnie mogą efektywniej organizować pracę personelu i lepiej komunikować się z chorymi dzięki systemom klasy ERP.

MOBILNE WSPARCIE:
Zobacz więcej

MOBILNE WSPARCIE:

Tablety ułatwiają pracę lekarzy i pielęgniarek, dzięki czemu możemy zapewnić naszym pacjentom lepszą opiekę — mówi doktor Andrzej Tynecki ze szpitala wojewódzkiego w Suwałkach. ARC

— Od instytucji służby zdrowia oczekuje się, aby zwiększały wydajność, a jednocześnie spełniały coraz wyższe wymagania dotyczące przejrzystości, odpowiedzialności finansowej i zgodności z przepisami. Bez nowych technologii nie da się sprostać tym wymaganiom — uważa Jacek Wieliński, ekspert ds. wdrożeń Microsoft Dynamics AX. Systemy ERP umożliwiają także elektroniczny obieg dokumentów (EOD), co decyduje o jakości komunikacji między pracownikami.

— Systemy ERP i EOD zwiększają wiarygodność i przejrzystość procedur, a także wydajność. Możliwość śledzenia dochodów, wydatków i pracy personelu pod kątem osiągania celów budżetowych pozwala podnosić jakość obsługi pacjentów — zachwala Jacek Wieliński.

Diagnoza w tablecie

W narzędzia cyfrowe zainwestował np. Szpital Miejski w Zabrzu. Wdrożeniem oprogramowania Asseco Medical Management Solutions (AMMS) zajął się jego producent — Asseco Poland. Zapewnił też lecznicy sprzęt komputerowy i zintegrował jej środowisko IT.

Placówka może teraz korzystać m.in. z elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM), co poprawiło obsługę pacjentów, a lekarzom, pielęgniarkom i administracji ułatwiło wykonywanie codziennych obowiązków. Ważnym elementem rozwiązania jest system informacji zarządczej, rozwiązanie business intelligence, czyli do zarządzania dużymi zbiorami danych. Na uwagę zasługuje też serwerownia z zaawansowanym technologicznie systemem zabezpieczeń dostępu, klimatyzacji i ochrony przeciwpożarowej.

— Wprowadziliśmy wiele modułów, które usprawniają działanie szpitala, w tym przychodni, bloku operacyjnego, pracowni diagnostycznychi apteki szpitalnej — informuje Mariusz Salamaga, menedżer projektu w pionie opieki zdrowotnej Asseco Poland. Biały personel może korzystać z oprogramowania także na tabletach.

— Przenośne urządzenia pozwalają zlecać badania i odczytywać ich wyniki od razu przy łóżku pacjenta. To duże udogodnienie dla lekarzy, bo placówka ma około 450 łóżek na dziewięciu oddziałach — wskazuje Mariusz Salamaga. W 100 tabletów ze specjalistycznym oprogramowaniem dla personelu zainwestował też szpital wojewódzki w Suwałkach.

— Szczególnie cenimy dwie aplikacje: „Obchód lekarski” i „Obchód pielęgniarski”.Wcześniej podczas tradycyjnego obchodu przepisywałem leki na papierze i przekazywałem do laboratorium RTG czy apteki. Dzięki tabletom moje zlecenia widać natychmiast po wprowadzeniu do systemu — opisuje doktor Andrzej Tynecki z podlaskiej placówki.

Oprogramowanie pozwala także identyfikować pacjentów na podstawie kodów kreskowych umieszczonych na opaskach.

Wystarczy za pomocą kamery w tablecie zeskanować kod i lekarz uzyskuje dostęp do wszystkich danych medycznych o pacjencie. Inne ważne rozwiązania IT w suwalskim szpitalu to m.in. sprzęt do serwerowni, baza danych i nowa sieć Wi-Fi. Ale przede wszystkim KS-Medis — zintegrowany systemem informatyczny (ZSI), który wdrożyła w szpitalu firma Kamsoft. Wspomaga on m.in. działania finansowo-księgowe i kadrowo-płacowe, a także zarządzanie magazynem, środkami trwałymi i obrotem lekami.

Budowanie mostów

Z duchem czasów idzie również Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii (WCPIT) w Poznaniu. Komputronik Biznes wdrożył tam elektroniczną dokumentację medyczną. Garść informacji dla wtajemniczonych: sercem infrastruktury jest zestaw rozwiązań IBM, w tym serwery z serii x3650 i macierz IBM Storwize V3700, która zajmuje niewiele miejsca, a może pomieścić do 120 dysków w kompaktowych obudowach 2U. Ułatwia konsolidację i współdzielenie danych. A funkcja FlashCopy umożliwia natychmiastowe tworzenie kopii zapasowych danych lub kopii do testowania aplikacji.

— Macierz Storwize zapewnia pełną integrację systemów informatycznych w szpitalu z aplikacjami, z których korzysta personel. Chodzi o programy biurowe, obliczeniowe, graficzne, do przeglądania obrazów radiologicznych czy filmów w formacie DICOM i wyników laboratoryjnych. Umożliwia też dostęp do internetu i poczty elektronicznej oraz aplikacji edukacyjnych, wykorzystywanych podczas szkolenia studentów — wylicza Rafał Rzepa, dyrektor działu ochrony zdrowia w Komputronik Biznes.

Bolączką wielu szpitali jest kiepski przepływ informacji między tzw. częścią białą (leczenie) a szarą (administracja). Nowe technologie integrują także obie te sfery.

1 VIII 2017

Do tego dnia wszystkie placówki ochrony zdrowia muszą wdrożyć system Elektronicznej Dokumentacji Medycznej, czyli umożliwić pełną cyfryzację danych, w tym o chorobach pacjentów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Medycyna / Elektronika podbija szpitale