Elektrownia chce na giełdę

Agnieszka Berger
opublikowano: 24-11-2009, 06:35

Uchwałę o przygotowaniach do upublicznienia zaplanował Elektrim na najbliższe walne elektrowni. To niespodzianka dla skarbu, który chce sprzedać PAK, ale pierwsze słyszy o giełdzie.

Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (PAK) wkrótce trafi na warszawską giełdę. Wcześniej kontrolowana przez upadły Elektrim spółka kupi od skarbu państwa zaopatrujące ją kopalnie węgla brunatnego – Konin i Adamów. Takie wnioski można wysnuć z dwóch opublikowanych przez PAK projektów uchwał na walne zgromadzenie akcjonariuszy zwołane na 15 grudnia. Pierwszą z nich walne zamierza upoważnić zarząd elektrowni do zakupu kopalni i prowadzenia negocjacji w tej sprawie, drugą - do „podjęcia wszelkich niezbędnych czynności prawnych i faktycznych umożliwiających skarbowi państwa (…) zbycie (…) wszystkich posiadanych akcji (…) w trybie oferty publicznej”.

Problem w tym, że dla skarbu państwa, który – choć pozbawiony kontroli operacyjnej nad PAK – wciąż jest właścicielem połowy akcji zespołu elektrowni – zapowiedź giełdowej prywatyzacji spółki to prawdziwa niespodzianka. MSP przypomina, że przeforsowanie decyzji wymagałoby przewagi w akcjonariacie spółki, co – biorąc pod uwagę fakt, że skarb dysponuje połową akcji elektrowni – może być dla Elektrimu trudne.

Jakie jest więc drugie dno planów Elektrimu – przeczytasz w dzisiejszym „Pulsie Biznesu”.

© ℗

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Berger

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Aktualności / Elektrownia chce na giełdę