Elita NewConnect nie błyszczy wynikami

Kamil Zatoński
opublikowano: 31-05-2010, 00:00

Utworzony przed dwoma miesiącami przez GPW segment NewConnect Lead skupia akcje spółek, które wybijają się na alternatywnym rynku pod względem m.in. płynności obrotu, wartości rynkowej i zmienności kursu. Nie ma jednak żadnych wymagań, dotyczących fundamentalnej sytuacji firmy, a z tym jest różnie. 6 z 14 spółek z NC Lead miało w pierwszym kwartale stratę, a tylko siedmiu udało się zwiększyć przychody. Pod względem wyników liderzy NewConnect nie wyróżniają się na tle reszty stawki.

Łączny wynik netto elitarnej czternastki wyniósł w pierwszym kwartale 2,8 mln zł. Największą cegiełkę dołożył Wrocławski Dom Maklerski. Broker dobre wyniki zawdzięcza temu, że w I kwartale przeprowadził 7 emisji akcji i wprowadził na rynek trzy spółki. Zwyżka cen akcji na rynkach przełożyła się też na wzrost wartości portfela inwestycyjnego grupy. Hossa pomogła też wynikom Quercus TFI, który w pierwszym kwartale zarobił 75 tys. zł. Rok wcześniej fundusz miał dziesięciokrotnie większą stratę. Nad kreskę wyszła też grupa IQ Partners. Nie udało się to innej firmie inwestycyjnej z NC Lead — Blumerang PRE IPO, która ma akcje kilku firm z NewConnect, ale większość z nich albo traciła na wartości na początku roku, albo ich kurs się nie zmienił.

W NC Lead są dwie spółki biotechnologiczne — Euroimplant i Read-Gene — które nie notują jeszcze przychodów z podstawowej działalności. Dwa inne start upy — Aton-HT (sprzedaje urządzenia do utylizacji odpadów) i Photon Energy (buduje i zarządza farmami słonecznymi) już nabierają wiatru w żagle, a Aton-HT wypracował nawet w I kwartale pierwszy w historii spółki dodatni wynik netto. Dobrymi osiągnięciami mogą się też pochwalić Krynicki Recykling (1 mln zł zysku w I kwartale) i Mera Schody (1,9 mln zł zysku), ale w obu przypadkach nie są one efektem wysokiej rentowności działalności podstawowej. To skutek działalności finansowej (Krynicki) lub komercjalizacji zbędnych nieruchomości (Mera).

W sumie z ponad 120 podmiotów, notowanych na NewConnect, dodatni wynik finansowy miała w pierwszym kwartale nieco ponad połowa spółek. W porównaniu z pierwszym kwartałem ubiegłego roku lepsze rezultaty netto miało 71 firm, co w 30 przypadkach oznaczało wyjście ze strat. W odwrotnym kierunku (ubiegłoroczne zyski zamieniły się w tegoroczne straty) poszło 12 spółek.

Wzrostem przychodów w pierwszym kwartale mogło się pochwalić 70 firm. Największy skok odnotowała handlująca materiałami opałowymi Grupa PSW Holding, której sprzedaż skoczyła z 12 do 53 mln zł. Jednocześnie przychody aż 55 spółek (prawie 44 proc. wszystkich notowanych) nie przekroczyły 1 mln zł. Osiem firm nie zanotowało żadnych przychodów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wyniki spółek / Elita NewConnect nie błyszczy wynikami