Elon Musk zaatakował SEC

opublikowano: 05-10-2018, 06:57

Prezes Tesli Elon Musk zaatakował na Twitterze amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) zaledwie kilka dni po tym jak zawarł z nią ugodę.

Musk napisał na Twitterze, że "Shortseller Enrichment Commission" (Komisja Wzbogacania Krótkiej Sprzedaży) wykonała „niesamowitą robotę”. Krótka sprzedaż to w tym wypadku termin określający grupę inwestorów grających na spadek kursu akcji Tesli, z którymi Musk od dawna „ma na pieńku”.

Elon Musk
Zobacz więcej

Elon Musk fot. Bloomberg

Wpis prezesa Tesli pojawił się niedługo po tym, jak zawarł ugodę z SEC, która oskarżyła go o oszukanie inwestorów. Dotyczyło to wydarzeń z sierpnia, kiedy Musk na początku miesiąca zapowiedział wycofanie Tesli z giełdy, przekonując, że ma już nawet zapewnione finansowanie wykupu akcji, aby pod koniec sierpnia wycofać się z tego pomysłu.

W ramach ugody z SEC Musk i Tesla zobowiązały się zapłacić po 20 mln USD. Musk, twórca Tesli i jeden z jej największych akcjonariuszy, dostał także zakaz pełnienia funkcji szefa rady dyrektorów spółki przez trzy lata.

Rynek obawia się, że brak zmiany postawy Muska może ściągnąć na spółkę nowe kłopoty. Akcje Tesli staniały w czwartek o 4,4 proc. i inwestorzy pozbywali się ich także w handlu posesyjnym.

Stephen Crimmins, były prawnik SEC, obecnie w kancelarii Murphy & McGovern uważa, że prezes Tesli ryzykuje, bo Komisja może wycofać się z ugody. Niektórzy akcjonariusze spółki zaapelowali na Twitterze do Muska, aby nie pogarszał sytuacji. Jeden z nich wezwał Muska, aby przestał tweetować.

Również w czwartek Alison Nathan, sędzia sądu na Manhattanie dał Muskowi i SEC czas do 11 października na wyjaśnienie, w jaki sposób zawarta między nimi ugoda jest uczciwa i nie szkodzi interesowi publicznemu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu