Elstar Oils poszedł na pniu

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 21-05-2004, 00:00

Elbląski producent olejów i tłuszczów zebrał z rynku 45 mln zł. Popyt na jego akcje wielokrotnie przewyższył podaż.

Potwierdziły się wcześniejsze informacje o dużej redukcji w zapisach na akcje Elstar Oils. Mimo wyceny na maksymalnym poziomie (30 zł/akcję), pogorszenia nastrojów na GPW i niedawnego słabego debiutu Techmexu, inwestorzy instytucjonalni objęli 1,23 mln, a indywidualni 270 tys. akcji serii B. Transzę dla tych drugich ograniczono z powodu popytu dużych graczy.

— Szkoda, bo to jedna z najciekawszych ofert w tym roku, a inwestycja w biopaliwa powinna w przyszłości przynieść zyski — mówi drobny inwestor.

Za pozyskane środki Elstar Oils wybuduje instalację do produkcji biokomponentów i podwoi moce przerobowe rzepaku. Stanisław Rosnowski, prezes i założyciel spółki, twierdzi, że właśnie planowane wejście na rynek biopaliw przyczyniło się do sukcesu emisji. Efekty tej inwestycji będą widoczne od 2006 r. Docelowo biododatki stanowić mają ponad połowę sprzedaży firmy, która w pierwszym kwartale wyniosła 31,2 mln zł, o 65 proc. więcej niż przed rokiem.

— Naszym atutem stał się też ład korporacyjny. Przekonaliśmy inwestorów, że chcemy wspólnie z nimi zarządzać spółką. Będą oni mieli wpływ na wszystkie strategiczne decyzje — wyjaśnia Stanisław Rosnowski.

Prezes, którego udział w kapitale stopniał z 85 do 56 proc., chce dać nowym akcjonariuszom dwa z pięciu miejsc w radzie nadzorczej. Przez 2 lata pozostawi im też decyzję dotyczącą wypłaty dywidendy.

O sile swoich praw inwestorzy będą mogli przekonać się już na najbliższym walnym zgromadzeniu. 23 czerwca zmieni ono radę nadzorczą i podsumuje ubiegły rok. Wcześniej, bo jeszcze w tym miesiącu, na GPW pojawią się prawa do akcji Elstar Oils.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Elstar Oils poszedł na pniu