Elżbieta Bieńkowska budzi firmy

MILO
opublikowano: 13-01-2010, 00:00

MRR ma pakiet antykryzysowy. A w nim m.in. szybka ścieżka oceny projektów i dotacje na założenie firmy.

MRR ma pakiet antykryzysowy. A w nim m.in. szybka ścieżka oceny projektów i dotacje na założenie firmy.

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego (MRR) będzie wspierać przedsiębiorców i ich pracowników dotkniętych spowolnieniem gospodarczym. Ma temu służyć dostosowanie do nowych warunków unijnego programu Kapitał Ludzki.

— Prace związane z wprowadzaniem nowych rozwiązań prawnych w zakresie udzielania pomocy publicznej są na końcowym etapie. W tym roku nastąpi pełne wdrożenie pakietu. Wejdą w życie zmiany dotyczące udzielania pomocy publicznej oraz zostanie zwiększona dostępność wsparcia outplacementowego zwalnianych pracowników w wyniku procesów restrukturyzacyjnych — mówi Jarosław Pawłowski, wiceminister rozwoju.

Najważniejsze punkty to:

"szybka ścieżka", czyli procedura przyspieszonego wyboru projektów — czas oceny wniosków o dofinansowanie zostanie skrócony do 30 dni; procedura jest już stosowana w dziewięciu województwach, finansowanie, nawet w 100 proc., pracownikom specjalistycznych studiów podyplomowych i szkoleń, dodatki relokacyjne (mobilnościowe) oraz motywacyjne, dotacje na założenie własnej firmy — wysokości 40 tys. zł.

W tym roku we wszystkich województwach zostaną ogłoszone konkursy z nowymi formami wsparcia antykryzysowego. Ponadto instytucje odpowiedzialne za wyłanianie projektów będą przychylnym okiem patrzeć na przedsięwzięcia realizowane w partnerstwie z przedsiębiorcą, którego pracownicy są zagrożeni zwolnieniem.

W ośmiu województwach zwiększono wartość już realizowanych projektów. Aneksowanych zostało 46 umów (dodano 53 mln zł). Dzięki temu pieniądze na rozpoczęcie działalności gospodarczej otrzyma dodatkowo 1137 osób.

Przedsiębiorcy przechodzący restrukturyzację mogą aplikować też o pieniądze dla zwalnianych pracowników w Europejskim Funduszu Dostosowania do Globalizacji (EFG). O pieniądze z EFG może wystąpić pracodawca, u którego dokonywane są masowe zwolnienia, właściwy terytorialnie wojewódzki urząd pracy lub poszczególne ministerstwa. Całość prac związana z przygotowaniem wniosku aplikacyjnego jest koordynowana przez MRR.

Z tego typu inicjatywą wystąpił już Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu w reakcji na masowe zwolnienia pracowników w zakładach produkujących w sektorze motoryzacyjnym: Sews Polska oraz Leoni Autokabel Polska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MILO

Polecane