Emeryci mają położyć światłowody

Michał Boni proponuje, by OFE inwestowały w infrastrukturę teleinformatyczną. Fundusze są, nomen omen, otwarte. Czekają na konkrety

Niespójną linię ma nasza władza. Podczas gdy Jacek Rostowski w gmachu resortu finansów pracował nad zgilotynowaniem — a wręcz ścięciem o połowę — otwartych funduszy emerytalnych, kilometr dalej w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji (MAiC) Michał Boni myślał o tym, na co instytucje z drugiego filara mogłyby wydać pieniądze przyszłych emerytów. I wymyślił.

BOCZNY TOR: Michał Boni podkreśla,
że w sprawie OFE ma „swoje zdanie”
i szuka możliwości wykorzystania
funduszy emerytalnych przy cyfryzacji
kraju. Przeszkodzić mogą mu jednak
koledzy z rządowych ław lub on sam,
jeśli potwierdzą się uporczywie powracające
plotki o przenosinach ministra
do Parlamentu Europejskiego.
Zobacz więcej

BOCZNY TOR: Michał Boni podkreśla, że w sprawie OFE ma „swoje zdanie” i szuka możliwości wykorzystania funduszy emerytalnych przy cyfryzacji kraju. Przeszkodzić mogą mu jednak koledzy z rządowych ław lub on sam, jeśli potwierdzą się uporczywie powracające plotki o przenosinach ministra do Parlamentu Europejskiego.

— Minister Michał Boni rozważa rożne możliwości dotyczące wykorzystania potencjału inwestycyjnego OFE w odniesieniu do inwestycji w rozwój sieci zapewniającej dostęp do internetu — potwierdza Artur Koziołek, rzecznik MAiC.

Holenderska droga

Inwestować jest w co, bo zgodnie z unijną Agendą Cyfrową 2020 i Narodowym Planem Szerokopasmowym za 7 lat w Polsce do sieci o prędkości 100 MB/s powinna mieć dostęp połowa ludności, a każde gospodarstwo domowe musi mieć dociągnięte łącze o prędkości co najmniej 30 MB/s. MAiC szacuje, że trzeba będzie na to wydać nawet 26 mld zł.

— Wobec problemów z samodzielnym sfinansowaniem inwestycji przez podmioty branżowe w wypadku braku partnerów w sektorze prywatnym częśść inwestycji w infrastrukturę, wykraczająca poza dotacje unijne, musiałaby być najprawdopodobniej sfinansowana z krajowych pieniędzy publicznych — przez samorządy lub budżet centralny. Zastąpienie w podmiotach realizujących inwestycje wkładu własnego, pochodzącego z budżetu lub jednostek samorządu terytorialnego, przez pieniądze z OFE pozytywnie przełożyłoby się na deficyt budżetu i samorządów oraz poziom długu publicznego — mówi Artur Koziołek.

Jak światłowodowe inwestycje OFE miałyby wyglądać w praktyce? Według Artura Koziołka, mogłyby polegać tak na zakupie obligacji przez fundusze, jak i udziale kapitałowym w budujących infrastrukturę podmiotach. Przykład idzie z Niderlandów — resort cyfryzacji sugeruje stworzenie albo spółek celowych, realizujących projekty światłowodowe i zarządzających infrastrukturą (na wzór spółki Reggefiber, dociągającej sieć szerokopasmową do holenderskich domów i mieszkań), albo funduszy inwestycyjnych, które kupowałyby sieci telekomunikacyjne lub wykładały pieniądze na ich budowę. Tak działa również holenderski fundusz Communication Infrastructure Fund. Realizacja tych pomysłów wymagałaby zmian w przepisach — OFE nie mogą dziś m.in. inwestować w udziały spółek niepublicznych, a w instrumenty dłużne nienotowanych spółek mogą zaangażować tylko 10 proc. aktywów.

— Aby umożliwić OFE większą swobodę inwestycji w sieci światłowodowe, należałoby rozważyć zmiany w obecnych ograniczeniach inwestycyjnych. Wskazane byłoby np. utworzenie limitu dla inwestycji w instrumenty udziałowe spółek nienotowanych na poziomie 7-10 proc. — mówi Artur Koziołek.

Czekając na konkrety

Przedstawiciele OFE, z którymi rozmawialiśmy o propozycjach ministra Boniego, są otwarci na propozycje. Czekają na szczegóły.

— Już od dłuższego czasu mówiliśmy, że OFE są zainteresowane współfinansowaniem budowy infrastruktury — także teleinformatycznej — bo to długoterminowe inwestycje w realną gospodarkę i taki system funkcjonuje w innych krajach. Czekamy na konkrety — jaka byłaby skala tego projektu, kto by nim zarządzał, kto jeszcze miałby w to inwestować — mówi Andrzej Sołdek, prezes PTE PZU. Twierdzi, że OFE oczekiwałyby po tego rodzaju inwestycji stóp zwrotu rzędu 7 proc. Jest tylko jedno „ale”.

— Nasza przyszła polityka inwestycyjna jest uzależniona od tego, jaki będzie ostateczny kształt zmian w systemie emerytalnym i jakiej skali aktywami będziemy dysponowali po ich wprowadzeniu — mówi Andrzej Sołdek.

Grzegorz Zubrzycki, wiceprezes Allianz PTE, podkreśla, że OFE od dawna inwestują w infrastrukturę, choćby poprzez obligacje drogowe. Jego zdaniem, fundusze chętnie obejmowały też np. obligacje spółki Multimedia, dostarczającej szybki internet i telewizję kablową. Nie oznacza to jednak, że w proponowany przez ministra Boniego projekt światłowodowy weszłyby w ciemno.

— Inwestowaliśmy w każdy projekt akcyjny lub obligacyjny, który spełniał założone przez nas kryteria. Naszym zadaniem jest przede wszystkim wypracowywanie zysków dla przyszłych emerytów, z jednoczesnym minimalizowaniem ryzyka inwestycyjnego. Narzucenie nam roli jedynie biernych dawców kapitału uniemożliwiłoby nam realizowanie tych zadań. Nie chciałbym tu wskazywać konkretnych przykładów, ale muszę powiedzieć, że nie każda spółka notowana na GPW czy emisja obligacji spełniała warunki, aby w nią zainwestować — mówi Grzegorz Zubrzycki.

Holenderska lekcja szerokopasmowa

Michał Boni proponuje, by sieć światłowodowa była budowana za pieniądze przyszłych emerytów za pośrednictwem spółki celowej lub funduszu inwestycyjnego. Oba te modele działają w Holandii, która przewodzi krajom unijnym pod względem szerokopasmowego dostępu do sieci. Spółka Reggefiber, w której mniejszościowy pakiet ma m.in. były państwowy gigant telekomunikacyjny KPN, jest największym (z 89-procentowym udziałem) graczem na rynku FTTH (światłowód do domu), kładącym nowe światłowody w całym kraju i udostępniającym łącza kilkunastu operatorom, którzy walczą między sobą o końcowych klientów. Communication Infrastructure Fund natomiast — zarządzany przez specjalistów z Rabo Bouwfond — konsoliduje mniejszych operatorów kablowych w dużych miastach, koncentrując się na ich infrastrukturze, zastępując kable miedziane światłowodami i sprzedając całą resztę, by podobnie jak Reggefiber oferować dostęp do klientów końcowych wszystkim rynkowym graczom.

 

OKIEM PRZEDSIĘBIORCY
Kompetencje buduje się długo

KRZYSZTOF WITOŃ
prezes budującego sieci światłowodowe Hawe

Bardzo pozytywnie oceniamy ogólny sens propozycji MAiC. Infrastruktura światłowodowa to długoterminowa, zapewniająca stabilne stopy zwrotu inwestycja, dlatego mogłaby stanowić dla OFE ciekawą alternatywę dla obligacji skarbowych. Sukces zależy od właściwego uzgodnienia szczegółów. Takie inwestycje powinny wspierać konkurencję na rynku, a nie ją ograniczać, czyli powinny preferować firmy, które będą budować infrastrukturę dostępną dla wszystkich operatorów detalicznych. Każdy powinien zajmować się tym, w czym ma najwyższe kompetencje — niech operatorzy infrastrukturalni, tacy jak my, budują i udostępniają sieci telekomunikacyjne, a instytucje finansowe pozostaną przy finansowaniu. Oczywiście da się powołać całkiem nowy podmiot celowy, ale kompetencji i doświadczenia nie da się zbudować w miesiąc czy dwa.

 

OKIEM EKSPERTA
Naruszona równowaga

ANNA STREŻYŃSKA
była prezes UKE

Nie sądzę, żeby się dało najpierw złupićOFE, a następnie wiarygodnie zaprosić je do inwestycji pieniędzy emerytów w państwowy, centralnie sterowany program inwestycyjny, który na pewno nie jest skazany na sukces. Ten program ma skłonić OFE do inwestycji w dość niepewny biznes z długimi okresami zwrotu nie na podstawie oceny ryzyka, tylko z uwagi na decyzje polityczne. Tworzyłoby się de facto monopol, cieszący się pomocą publiczną na niesłychaną skalę — PIR, fundusze strukturalne UE, BGK i OFE. Pojawiają się pytania — w jaki sposób zapewnimy, że nie będzie prowadził działalności konkurencyjnej wobec operatorów detalicznych, eliminując ich z rynku? W jaki sposób zapewnimy trwałą konkurencyjność warunków dostępu do jego infrastruktury, skoro ograniczamy regulacje i komasujemy zasoby? Na co mogą liczyć pozostali operatorzy? Na razie nie znamy odpowiedzi. Ale najważniejsze: czy przekierowanie aktywności państwa na wsparcie własnego przedsięwzięcia, zamiast na wszechstronne wsparcie sektora, sprzyja rozwojowi rynku i dobru klientów?
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Fundusze / Emeryci mają położyć światłowody