Emerytalna rewolucja w 10 punktach

  • Jacek Kowalczyk
opublikowano: 10-10-2013, 18:25

Na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w końcu pojawił się projekt ustawy w sprawie zmian emerytalnych. Oto najważniejsze propozycje.

1. Umorzenie obligacji

Jacek Rostowski, wicepremier i minister finansów (fot. Puls Biznesu, WM)
Jacek Rostowski, wicepremier i minister finansów (fot. Puls Biznesu, WM)
None
None

Obligacje rządowe, które są w posiadaniu OFE, będą przekazane do ZUS, a następnie decyzją rządu umorzone. Operacja będzie miała miejsce 3 lutego 2014 r., każdy OFE będzie zobowiązany do przekazania 51,5 proc. swoich aktywów netto. Formalnie rząd "nabędzie od ZUS obligacje w zamian za zobowiązanie gwarantujące wypłatę świadczeń emerytalnych". 

"Niezłe wygibasy prawne, żeby uniknąć ryzyka niekonstytucyjności. Nowe obligacje, tyle że publikowane pod kreską (poza oficjalną statystyką - red.)" - komentuje na Twitterze ekonomista Ryszard Petru.

Ponadto, OFE nie będą mogły inwestować już w żadne dłużne papiery skarbowe ani w papiery gwarantowane przez skarb państwa.

 

2. Dobrowolność udziału w OFE 

Nowa składka do OFE wyniesie 2,92 proc. i każdy będzie mógł zdecydować, czy chce ją odprowadzać, czy woli przekazywać ją do ZUS i tylko tam oszczędzać na starość. Czas na podjęcie decyzji będzie od początku kwietnia do końca czerwca 2014 r. Deklarację o pozostaniu w OFE będzie można złożyć w ZUS pisemnie lub drogą elektroniczną za pośrednictwem tzw. zaufanego kontra w systemie ePUAP (kto go jeszcze nie ma i tak będzie musiał udać się do ZUS, bo tam się rejestruje w systemie).

 

3. Okienka transferowe

Każdy ubezpieczony będzie mógł w 2016 r. przez trzy miesiące zmienić swoją decyzję i wrócić do OFE lub wycofać się z nich. Dotyczy to jednak tylko nowych składek. Później co cztery lata ma być otwierane takie "okienko transferowe".

 

4. Emerytalny suwak

Na 10 lat przed emeryturą oszczędności ubezpieczonych będą stopniowo przenoszone z OFE do ZUS - rocznie po 1/10 kapitału.

 

5. OFE wyjdą za granicę 

OFE będą mogły inwestować w akcje za granicą - limit takich inwestycji będzie stopniowo podnoszony, aż do 30 proc. w 2016 r. W 2014 r. będzie to maksymalnie 10 proc., a w 2015 r. - 20 proc. Jest to realizacja wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który podważył funkcjonujący w Polsce zakaz inwestowania przez OFE za granicą.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

 

6. Niższe opłaty dla OFE

Spadną opłaty prowizyjne pobierane przez OFE - z 3,5 do 1,75 proc.

 

7. Niższy podatek w III filarze

Podatek od wypłat z IKZE zostanie obniżony do ryczałtowego poziomu 10 proc. wobec proponowanych do tej pory 18 i 32 proc., czyli skali z podatku PIT.

"Zmiany te przyczynią się do wzrostu popularności IKZE jako formy oszczędzania na cele emerytalne" - przekonuje rząd. A o tym, że "PB" pisał o tym już dawno, piszemy TUTAJ.

 

8. Większa wolność dla OFE

Od 4 lutego 2014 r. OFE będą zmuszone lokować przynajmniej 75 proc. w akcje. Będą mogły też inwestować w obligacje korporacyjne i samorządowe. Od 1 lipca 2014 r. uwolnione zostaną limity inwestycyjne dla OFE oraz zniesiony zostanie tzw. wewnętrzny benchmark, który - zdaniem rządu - wymuszał na OFE zachowania stadne. Dzięki temu fundusze będą mogły/musiały bardziej ryzykować. 

"Dzięki temu składki do OFE będą lokowane w realną gospodarkę, przez co jakość inwestycji ulegnie znacznej poprawie, co powinno w sposób korzystny wpłynąć na tempo wzrostu gospodarczego" - przekonuje rząd.

 

 9. Różnicowanie członków

Od 1 listopada 2014 r. OFE będą mogły różnicować opłaty ze względu na staż członków.

 

10. Zakaz reklamy

Projekt zakłada zakaz reklamy OFE, pod groźbą 1 mln zł lub 2 lata więzienia.

"Ale jak powiem, że wybieram OFE, to płacę bańkę czy nie?" - pyta Ryszard Petru na Twitterze.

 

Rząd zakłada, że w wyniku wyboru połowa członków OFE zdecyduje się na pozostanie w nich.

Autorzy projektu proponują też zastąpienie 50-procentowego progu ostrożnościowego progiem 43 proc. PKB, natomiast progu 55-projocentowego PKB – 48 proc. PKB.

Ustawa ma wejść w życie 31 stycznia 2014 r. Musi jednak do tego czasu przejść jeszcze przez parlament i uzyskać podpis prezydenta Bronisława Komorowskiego. Później rząd czeka jeszcze prawdopodobnie przeprawa przez Trybunał Konstytucyjny.

Z całym projektem można zaznajomić się TUTAJ>>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Kowalczyk

Polecane