Emerytalna rewolucja w 10 punktach

  • Jacek Kowalczyk
opublikowano: 10-10-2013, 18:25

Na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w końcu pojawił się projekt ustawy w sprawie zmian emerytalnych. Oto najważniejsze propozycje.

1. Umorzenie obligacji

Zobacz więcej

Jacek Rostowski, wicepremier i minister finansów (fot. Puls Biznesu, WM)

Obligacje rządowe, które są w posiadaniu OFE, będą przekazane do ZUS, a następnie decyzją rządu umorzone. Operacja będzie miała miejsce 3 lutego 2014 r., każdy OFE będzie zobowiązany do przekazania 51,5 proc. swoich aktywów netto. Formalnie rząd "nabędzie od ZUS obligacje w zamian za zobowiązanie gwarantujące wypłatę świadczeń emerytalnych". 

"Niezłe wygibasy prawne, żeby uniknąć ryzyka niekonstytucyjności. Nowe obligacje, tyle że publikowane pod kreską (poza oficjalną statystyką - red.)" - komentuje na Twitterze ekonomista Ryszard Petru.

Ponadto, OFE nie będą mogły inwestować już w żadne dłużne papiery skarbowe ani w papiery gwarantowane przez skarb państwa.

 

2. Dobrowolność udziału w OFE 

Nowa składka do OFE wyniesie 2,92 proc. i każdy będzie mógł zdecydować, czy chce ją odprowadzać, czy woli przekazywać ją do ZUS i tylko tam oszczędzać na starość. Czas na podjęcie decyzji będzie od początku kwietnia do końca czerwca 2014 r. Deklarację o pozostaniu w OFE będzie można złożyć w ZUS pisemnie lub drogą elektroniczną za pośrednictwem tzw. zaufanego kontra w systemie ePUAP (kto go jeszcze nie ma i tak będzie musiał udać się do ZUS, bo tam się rejestruje w systemie).

 

3. Okienka transferowe

Każdy ubezpieczony będzie mógł w 2016 r. przez trzy miesiące zmienić swoją decyzję i wrócić do OFE lub wycofać się z nich. Dotyczy to jednak tylko nowych składek. Później co cztery lata ma być otwierane takie "okienko transferowe".

 

4. Emerytalny suwak

Na 10 lat przed emeryturą oszczędności ubezpieczonych będą stopniowo przenoszone z OFE do ZUS - rocznie po 1/10 kapitału.

 

5. OFE wyjdą za granicę 

OFE będą mogły inwestować w akcje za granicą - limit takich inwestycji będzie stopniowo podnoszony, aż do 30 proc. w 2016 r. W 2014 r. będzie to maksymalnie 10 proc., a w 2015 r. - 20 proc. Jest to realizacja wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który podważył funkcjonujący w Polsce zakaz inwestowania przez OFE za granicą.

 

6. Niższe opłaty dla OFE

Spadną opłaty prowizyjne pobierane przez OFE - z 3,5 do 1,75 proc.

 

7. Niższy podatek w III filarze

Podatek od wypłat z IKZE zostanie obniżony do ryczałtowego poziomu 10 proc. wobec proponowanych do tej pory 18 i 32 proc., czyli skali z podatku PIT.

"Zmiany te przyczynią się do wzrostu popularności IKZE jako formy oszczędzania na cele emerytalne" - przekonuje rząd. A o tym, że "PB" pisał o tym już dawno, piszemy TUTAJ.

 

8. Większa wolność dla OFE

Od 4 lutego 2014 r. OFE będą zmuszone lokować przynajmniej 75 proc. w akcje. Będą mogły też inwestować w obligacje korporacyjne i samorządowe. Od 1 lipca 2014 r. uwolnione zostaną limity inwestycyjne dla OFE oraz zniesiony zostanie tzw. wewnętrzny benchmark, który - zdaniem rządu - wymuszał na OFE zachowania stadne. Dzięki temu fundusze będą mogły/musiały bardziej ryzykować. 

"Dzięki temu składki do OFE będą lokowane w realną gospodarkę, przez co jakość inwestycji ulegnie znacznej poprawie, co powinno w sposób korzystny wpłynąć na tempo wzrostu gospodarczego" - przekonuje rząd.

 

 9. Różnicowanie członków

Od 1 listopada 2014 r. OFE będą mogły różnicować opłaty ze względu na staż członków.

 

10. Zakaz reklamy

Projekt zakłada zakaz reklamy OFE, pod groźbą 1 mln zł lub 2 lata więzienia.

"Ale jak powiem, że wybieram OFE, to płacę bańkę czy nie?" - pyta Ryszard Petru na Twitterze.

 

Rząd zakłada, że w wyniku wyboru połowa członków OFE zdecyduje się na pozostanie w nich.

Autorzy projektu proponują też zastąpienie 50-procentowego progu ostrożnościowego progiem 43 proc. PKB, natomiast progu 55-projocentowego PKB – 48 proc. PKB.

Ustawa ma wejść w życie 31 stycznia 2014 r. Musi jednak do tego czasu przejść jeszcze przez parlament i uzyskać podpis prezydenta Bronisława Komorowskiego. Później rząd czeka jeszcze prawdopodobnie przeprawa przez Trybunał Konstytucyjny.

Z całym projektem można zaznajomić się TUTAJ>>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Kowalczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy