Emisja rozgrzała giełdę

MT
opublikowano: 23-05-2006, 00:00

Kopex poinformował, że chce podwyższyć kapitał.

To wystarczyło, by giełdowi gracze rzucili się do zakupów, a kurs skoczył o 20 proc.

Zwołane na 29 czerwca walne Kopeksu, spółki specjalizującej się m.in. w eksporcie maszyn i urządzeń górniczych, ma przegłosować podwyższenie kapitału zakładowego z 19,8 mln zł do 39,7 mln zł i emisję akcji serii B i C z wyłączeniem prawa poboru. Taki komunikat opublikowała firma w nocy z niedzieli na poniedziałek. Rozgrzało to inwestorów: cena akcji skoczyła wczoraj na giełdzie o 20 proc.

Wchłonięcie części ZZM...

Kopex chce przeprowadzić emi- sję 12 941 800 akcji serii B z wyłączeniem prawa poboru w ramach subskrypcji prywatnej, a także 6 950 900 akcji serii C w ramach subskrypcji otwartej. Według naszych informacji, pierwsza ma być pokryta aportem w postaci akcji „spółki stworzonej w oparciu o zorganizowane przedsiębiorstwo”.

Głównym akcjonariuszem Kopeksu są posiadające ponad 65-procentowy udział Zabrzańskie Zakłady Mechaniczne (ZZM), kontrolowane przez braci Leszka i Krzysztofa Jędrzejewskich.

— Chcemy utrzymać dotychczasowy poziom zaangażowania kapitałowego w Kopeksie — mówi Krzysztof Jędrzejewski, wiceprezes ds. finansowych ZZM.

Ujawnia, że przymierza się do włączenia części produkcyjnej zabrzańskich zakładów do giełdowej spółki.

— Prowadzimy analizy, dopiero za tydzień udzielę więcej informacji — dodaje wiceprezes ZZM.

...i nowe przejęcia

Pieniądze z emisji akcji serii C Kopex chce przeznaczyć m.in. na kolejne akwizycje w fabryki zaplecza węglowego. Obecnie w jego grupie kapitałowej są m.in. Przedsiębiorstwo Budowy Szybów i Wamag. Z kolei ZZM ma w grupie zakłady produkcyjne Tagor, Dozut-Komag i Bremasz.

Według naszych informacji, zarząd zamierza zaproponować na czerwcowym walnym wypłatę dywidendy wyższą niż za 2004 r. (wynosiła 1,29 zł na akcję). Decydujący głos będzie należał do ZZM.

— Jeszcze nie podjęliśmy decyzji — mówi wiceprezes Jędrzejewski.

W ubiegłym roku Kopex wypracował 19,8 mln zł zysku netto.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MT

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu