Energetyczne innowacje za 200 mln zł

MEJ
opublikowano: 03-07-2015, 22:22

Polska Grupa Energetyczna i Narodowe Centrum badań i Rozwoju podpisały umowę o współpracy w dziedzinie promowania i wdrażania innowacji w branży elektroenergetycznej. Obie strony przeznaczą na ten cel po 100 mln zł.

Według podpisanego w Warszawie porozumienia, finansowane będą po równo przez Grupę PGE oraz NCBiR prace badawczo-rozwojowe, realizowane przez konsorcja składające się z przedsiębiorców i jednostek naukowo-badawczych. Taka współpraca będzie miała na celu zwiększenie innowacyjności w polskiej elektroenergetyce, w obszarach wskazanych przez ekspertów Grupy PGE

Jak powiedział prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski, dyrektor NCBiR, współpraca Centrum z Polską Grupą Energetyczną ma zbliżać do celu jaki jest tworzenie rozwiązań w myśl idei "open innovation" "Wierzymy, że technologie wypracowywane na rzecz PGE przez inne firmy i spółki typu spin-off pomogą w uzyskaniu przełomowych technologii" - dodał, zauważając iż porozumienie łączy " zapotrzebowanie płynące ze strony przemysłu oraz ofertę polskiej nauki".

Według Marka Woszczyka, prezesa PGE Polskiej Grupy Energetycznej, podobnie jak na Zachodzie, także i w Polsce, "innowacyjność staje się osią, wokół której skupia się działalność koncernów energetycznych". Dodał iż w całym sektorze elektroenergetycznym podejmowane są obecnie inicjatywy mające na celu wdrażania rozwiązań innowacyjnych, co już niedługo przyniesie wymierne efekty. "Komercjalizacja choćby części z nich da branży mocne instrumenty do rozwoju z korzyścią dla akcjonariuszy, naszych klientów i środowiska naturalnego" - dodał.

Wspólne przedsięwzięcie uruchamiane przez NCBiR i PGE ma ponadto finansować wdrożenie najlepszych, najważniejszych dla branży projektów badawczo-rozwojowych. W jego ramach będą organizowane przez centrum przynajmniej raz w roku konkursy, które umożliwią wyłonienie najlepszych projektów i tym samym wspieranie innowacji. Ogłoszenie pierwszego takiego konkursu nastąpi pod koniec IV kw. obecnego roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MEJ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu