Energetyka: akcja akcji nierówna

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan
opublikowano: 12-06-2007, 00:00

Dziś odbędzie się w Sejmie pierwsze czytanie projektu ustawy o zasadach nabywania od skarbu państwa akcji przez uprawnionych pracowników w procesie konsolidacji sektora elektroenergetycznego. Przewiduje on, że pracownicy spółek konsolidowanych posiadający akcje będą mieli prawo ich zamiany na akcje spółek holdingowych, które będą głównymi akcjonariuszami spółek podlegających konsolidacji. Projekt nie przyznaje takiego prawa osobom, które nabyły akcje w drodze legalnego zakupu.

W opinii Lewiatana przyznanie określonej grupie akcjonariuszy dodatkowego przywileju budzi wątpliwości pod kątem zgodności z art. 32 ust. 1 i 2 konstytucji, które statuują zasadę równości wszystkich podmiotów wobec prawa oraz zakaz dyskryminacji m.in. w życiu gospodarczym. Ze względu na fakt, że zgodnie z programem to spółki holdingowe, a nie ich spółki zależne będą przedmiotem prywatyzacji w drodze publicznej oferty ich akcji, inwestorzy w praktyce pozostaną z całkowicie niepłynnymi papierami niesamodzielnych spółek.

Uchwalenie projektu może naruszać przepisy Konstytucji RP oraz wiążących Rzeczpospolitą Polską umów międzynarodowych. Inwestorzy, którzy na skutek takiego naruszenia nie uzyskają prawa wymiany akcji spółek konsolidowanych na akcje spółek holdingowych i w wyniku realizacji programu poniosą straty w postaci utraty wartości posiadanych przez nich akcji, będą mogli na podstawie różnych aktów prawnych i w drodze różnych postępowań prawnych dochodzić odszkodowania od skarbu państwa.

Polska Konfederacja

Pracodawców Prywatnych

Lewiatan

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu