Energetyka nadal trzyma się węgla

opublikowano: 26-01-2017, 22:00

Moce wytwórcze Inwestycja w Ostrołęce i zmiany ustaw, które dotknęły OZE, dowodzą umocnienia pozycji węgla

W Polsce buduje się ponad 6000 MW nowych mocy wytwórczych. Największe bloki w elektrowniach: Kozienice, Opole i Jaworzno III będą korzystać z węgla kamiennego, natomiast Turów — z brunatnego.

Dwa bloki węglowe powstające w Elektrowni Opole mają rozpocząć pracę w latach 2018 i 2019. To największa pod względem wartości inwestycja, realizowana w polskiej energetyce.
Zobacz więcej

BLISKO METY:

Dwa bloki węglowe powstające w Elektrowni Opole mają rozpocząć pracę w latach 2018 i 2019. To największa pod względem wartości inwestycja, realizowana w polskiej energetyce. MATERIAŁY PRASOWE

Kozienice w tym roku

Inwestycja w Kozienicach ma kosztować 5,1 mld zł netto. Zaawansowanie projektu wynosi 95 proc. Budowa bloku wkracza w fazę rozruchu poszczególnych układów technologicznych, w tym nawęglania, przygotowania wody i sprężonego powietrza. Według zaktualizowanego harmonogramu, który podpisało jesienią ubiegłego roku konsorcjum Mitsubishi Hitachi Power Systems i Polimeksu-Mostostalu z Eneą Wytwarzanie, roboty mają zostać zakończone do 19 grudnia 2017 r.

Nowy blok w Kozienicach (1075 MW) o sprawności netto 45,59 proc. zwiększy o jedną trzecią zdolności produkcyjne elektrowni. Spółka inwestuje również w modernizację i remonty już istniejących bloków w Kozienicach. Chodzi o bloki 9 i 10 o mocy 560 MW każdy oraz bloki 3 (o mocy 225 MW) i 8 (o mocy 228 MW). Prace zaplanowano na lata 2017 i 2018.

Opole największe

Największa pod względem wartości (9,4 mld zł netto) i mocy (2x900 MW) jest inwestycja PGE GiEK w Elektrowni Opole. Zawansowanie wynosi 70 proc. Bloki realizuje konsorcjum Rafako (zadania firmy podzlecone w całości GE Power, czyli dawnemu Alstom Power), Polimeksu-Mostostalu oraz Mostostalu Warszawa. Kontynuowane są prace budowlane (m.in. przy montażu konstrukcji stalowych budynków), montaże technologiczne (zbiorników, pomp, rurociągów) i montaż elektryczny (kable, silniki, transformatory, rozdzielnie). W chłodniach kominowych trwa montaż instalacji wewnętrznych. Na budowie pracuje około 4800 osób. Blok 5 ma być oddany do użytku w drugim półroczu 2018 r., a blok 6 w pierwszym półroczu 2019 r. Realizowane są także dwa istotne etapy dla montażu i rozruchu nowych kotłów parowych. Pierwszy dotyczy kotła nr 6 i jest związany z zakończeniem spawania rur wężownic.

Drugim jest próba wodna kotła nr 5. Trwają ostatnie prace montażowe przed próbą ciśnieniową układu parowo-wodnego, która zaplanowana jest na pierwszy kwartał 2017 r. Kotły nowych bloków będą pracowały na parametrach nadkrytycznych. Ich sprawność ma wynosić około 45,5 proc. (wobec ponad 30 proc. w starych blokach) co oznacza około 20 proc. niższą emisję CO 2. Bloki są zaprojektowane na 35 lat eksploatacji.

Turów

Inwestycję w Turowie zasilaną węglem brunatnym realizuje konsorcjum Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe, Budimex i Tecnicas Reunidas. Zgodnie z aneksem ma być gotowa do końca kwietnia 2020 r. Wartość umowy wynosi do 3,53 mld zł netto. Trwają prace budowlane przy fundamentach i elementach konstrukcji żelbetowych głównych obiektów. Zaawansowane są również prace instalacyjne związane z budową sieci podziemnych i kanalizacyjnych. Zakończono roboty makroniwelacyjne przebudowy skarpy ziemnej od strony północnej. Równocześnie generalny wykonawca realizuje produkcję kluczowych elementów bloku, takich jak turbina, generator, elementy orurowania kotła, młyny węglowe, palniki pyłowe, elektrofiltr, transformatory, pompy, konstrukcje stalowe kotłowni, rurociągi wody chłodzącej i wiele innych. Odbywa się to w wielu zakładach, zarówno w Polsce, jak i w różnych częściach świata. Nowy blok o mocy 496 MW zastąpi wycofane z eksploatacji trzy jednostki starszej generacji (bloki nr 8, 9, 10) o łącznej mocy zainstalowanej ok. 600 MW. Po jego uruchomieniu moc Elektrowni Turów wynosić będzie około 2 tys. MW.

Gorzów

W Elektrociepłowni Gorzów dobiega końca budowa nowoczesnego bloku gazowo-parowegoo mocy elektrycznej 138 MWe i cieplnej 90 MWt. Uroczystość związana z ukończeniem inwestycji odbędzie się 2 lutego.

Jaworzno

Zaawansowanie bloku Jaworzno 910 MW (Tauron) po trzech kwartałach 2016 r. oceniano na 27 proc. Ma zostać oddany do eksploatacji w drugim kwartale 2019 r. Koszt budowy wynosi około 4,4 mld zł netto. Głównym wykonawcą jest konsorcjum Rafako — Mostostal.

Stalowa Wola

Wart prawie 1,6 mld zł netto kontrakt podpisano w kwietniu 2012 r., a realizacja miała pierwotnie zająć 38 miesięcy. Późniejsze kłopoty, m.in. opóźnienia i bankructwo wykonawcy, sprawiły, że inwestycja należąca po połowie do Tauronu i PGNiG jest sporym problemem dla obu firm. Trwają prace nad opracowaniem modelu biznesowego dokończenia tego projektu, w tym wybór banków finansujących oraz finalizacja prac nad postępowaniami przetargowymi na dokończenie inwestycji.

Co z Ostrołęką?

W Ostrołęce Energa ma współpracować z Eneą przy przygotowaniu, realizacji i eksploatacji nowoczesnego bloku węglowego klasy 1000 MW. Spółka celowa, powołana do budowy bloku elektrowni Ostrołęka C, ma kompletną dokumentację techniczną i decyzje administracyjne umożliwiające publikację ogłoszenia o przetargu. Trwają analizy zmierzające do wypracowania modelu biznesowego oraz finansowania tej inwestycji. Węgiel ma dostarczać Polska Grupa Górnicza. Według przewidywań budowa potrwa około 60 miesięcy, a szacunkowe koszty inwestycji to 6 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu