Energia dla przedsiębiorcy

KOMENTARZ
opublikowano: 30-08-2015, 22:00

Coroczny raport Banku Światowego „Doing Business” wskazuje na pozytywne tendencje w polskim sektorze energetycznym.

W kategorii „getting electricity” Polska w ciągu roku awansowała z 137 miejsca aż na pozycję 64.

To dobry wynik, ale wydaje się być w dużej mierze konsekwencją spadku pozycji innych państw.

Niezmiennie w stosunku do ubiegłego roku oczekiwanie na przyłączenie przedsiębiorstwa do sieci energetycznej zajmuje 161 dni. Tak długi czas, w połączeniu z porównywalnym okresem potrzebnym do uzyskania pozwolenia na budowę oraz rozbieżnościami w regulacjach prawnych z zakresu energetyki i budownictwa, wciąż stanowi hamulec dla konkurencyjności gospodarki. W konsekwencji proces inwestycyjny to ciąg wielu etapów, wśród których sama budowa jest często etapem najkrótszym i pod wieloma względami najłatwiejszym.

Dobrym krokiem ku poprawie tej sytuacji może być uchwalenie przez Sejm tzw. ustawy przesyłowej — ma ona m.in. usprawnić powstawanie instalacji energetycznych w przypadku sporów z właścicielami nieruchomości, a także ustalić zasady wypłacania im wynagrodzenia. Efektem ma być przyspieszenie budowy sieci energetycznych o strategicznym znaczeniu.

Przed Polską sporo wyzwań w obszarze infrastruktury energetycznej. Konieczna jest modernizacja nieefektywnych i przestarzałych mocy wytwórczych i linii przesyłowych. Zgodnie z rządowymi zapowiedziami, planowane nakłady inwestycyjne polskich firm energetycznych z udziałem skarbu państwa wyniosą około 25 mld euro do 2020 r.

Pojawia się pytanie o politykę mającą na celu dywersyfikację jednostek wytwórczych, a także możliwości sprowadzania energii z zagranicy. Według prognoz, zapotrzebowania Polski w energię elektryczną do 2030 r. wzrośnie o około 50 procent. Sierpniowe upały pokazały, że energochłonne przedsiębiorstwa mogą natrafić na pewne utrudnienia związane z dostawami, a dbałość o krajowe moce wytwórcze jest ważnym zadaniem. Polskie Sieci Energetyczne S.A. zapewniają, że trwają prace nad zwiększeniem dostępnego poziomu rezerw oraz rozwojem połączeń transgranicznych. Co ciekawe, w rankingu Doing Business 2016 zostanie uwzględniony wskaźnik dotyczący niezawodności dostawy energii elektrycznej, mierzący zarówno czas jak i częstotliwość przerw w dostawie, dzięki czemu ranking ma dawać dokładniejszy obraz funkcjonowania przedsiębiorcy w danym kraju.

Wyraźną poprawę pozycji Polski w rankingu powinniśmy potraktować jako motywację do dalszych działań — stworzenie nowoczesnej i efektywnej infrastruktury energetycznej oraz przyjaznych przedsiębiorcom procedur prawnoadministracyjnych dotyczących przyłączeń wciąż jest przed nami. © Ⓟ

LECH GAŁKOWSKI, dyrektor Departamentu Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej BZ WBK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KOMENTARZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu