Energooszczędny biurowiec w stolicy

opublikowano: 03-02-2015, 00:00

Do budowy kompleksu Astoria wykorzystane zostaną nowe rozwiązania, które pozwolą zaoszczędzić na urządzeniach klimatyzacyjnych.

Spółka Strabag Real Estate GmbH wybuduje kompleks biurowo-handlowy Astoria. Budynek o powierzchni całkowitej 28 tys. mkw. powstanie w centrum Warszawy, między centrum biznesowym a Starym Miastem. Zaplanowano w nim 17,6 tys. mkw. biur i 1,4 mkw. powierzchni handlowej. Właściciele podkreślają, że podczas budowy wykorzystają nowoczesne i energooszczędne rozwiązania, m.in. inteligentne systemy stropów aktywnych do regulowania temperatury (Concrete Core Tempering).

Wykorzystanie technologii CCT jest korzystne, gdy w budynku należy dostarczać dużo ciepła i chłodu jednocześnie, czyli przeważnie w budynkach biurowych i administracyjnych. Betonowe płyty mogą gromadzić ciepło. Dzięki ułożonym w nich rurach, którymi przepływa woda, stają się powierzchniami aktywnymi termicznie. W lecie energia cieplna kumulowana jest w dzień i oddawana w nocy i odwrotnie – energia chłodnicza gromadzona jest w nocy i oddawana w dzień. System umożliwia więc łagodną i wolną od przeciągów klimatyzację. W zimie masa betonowa oddaje ciepło. Czemu to tak naprawdę służy? Ogromne obciążenie cieplne w biurowcach powoduje duże problemy z warunkami klimatycznymi latem.

Duży ruch, obciążenie związane z oświetleniem i korzystaniem z urządzeń elektrycznych oraz energia cieplna dostarczana przez nasłonecznione i oszklone elementy budynku powodują duże wzrosty ciepła, a tym samym większe koszty eksploatacyjne urządzeń klimatyzacyjnych. Tymczasem to od klimatu w budynku zależą samopoczucie, sprawność fizyczna i intelektualna oraz zdrowie pracowników.

Analizy wskazują, że wykorzystanie technologii CCT może zapewnić nawet 20-krotnie niższe użycie energii i o 40-70 proc. mniejsze koszty eksploatacyjne niż powodują tradycyjne systemy chłodzenia. Ich zastosowanie przekłada się również na zwiększenie komfortu pracy. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Dobosiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu