Enter Air zawiesił ofertę

opublikowano: 07-11-2018, 22:00

Przewoźnik czarterowy zrezygnował z emisji akcji, z której chciał sfinansować zakup dwóch samolotów. Weźmie je w leasing.

Enter Air podpisał z niemieckim bankiem DVB sześcioletnią umowę finansowania dwóch boeingów 737-8 MAX, których dostawa jest planowana w ciągu najbliższych tygodni. Łączna kwota leasingu wynosi 374 mln zł (wraz z odsetkami).

— Od wielu miesięcy prowadziliśmy rozmowy z kilkoma instytucjami na temat finansowania nowych samolotów. Efektem tych działań jest wynegocjowanie korzystnych warunków współpracy z bankiem DVB. W naszej ocenie, obecna wycena giełdowa Enter Air nie odzwierciedla faktycznej sytuacji oraz potencjału. Zdecydowaliśmy, że najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie zawieszenie emisji nowych akcji, która nie jest konieczna do finansowania dwóch pierwszych samolotów. Dlatego równolegle z podpisaniem umowy leasingowej składamy do KNF wniosek o zawieszeniepostępowania w sprawie zatwierdzenia prospektu sporządzonego w związku z ofertą publiczną, z której pieniądze miały częściowo finansować samoloty — mówi Grzegorz Polaniecki, członek zarządu Enter Air.

Po IPO w 2015 r., z którego spółka pozyskała 98 mln zł, Enter Air nie przeprowadził kolejnej emisji akcji. Przewoźnik zamówił łącznie sześć boeingów 737-8 MAX.

— Nie wykluczamy żadnej opcji finansowania kolejnych MAX-ów, ale na razie nie mamy planów emisyjnych. Giełda przestaje być atrakcyjnym źródłem pieniądza. Na pewno — podobnie jak w przypadku dwóch pierwszych samolotów — będziemy chcieli uzyskać jak najkorzystniejsze warunki finansowania — zapowiada Grzegorz Polaniecki.

Od początku roku kurs Enter Air spadł na GPW o 36 proc. Kapitalizacja spółki to 316 mln zł. DVB Aviation to jeden z największych na świecie dostawców zadłużenia komercyjnego na rynku finansowania lotnictwa — ma w portfelu pożyczki warte 5,4 mld EUR, co odpowiada ok. 1 tys. samolotów odrzutowych i turbośmigłowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu