EPP wychodzi z biur

opublikowano: 05-10-2017, 22:00

Działająca w formule REIT-u spółka EPP czyści portfel z biurowców, ale planuje wzmocnić pozycję w handlu.

Notowana na giełdach w Johannesburgu i Luksemburgu holenderska spółka Echo Polska Properties (EPP) podpisała umowę sprzedaży trzech inwestycji biurowych — West Gate we Wrocławiu, Tryton Business House w Gdańsku i A4 Business Park w Katowicach. Kupującym jest Griffin Premium RE.. (GPRE), a wartość transakcji to około 160 mln EUR. Zostanie ona sfinalizowana do końca stycznia 2018 r.

Hadley Dean
Zobacz więcej

Hadley Dean Fot. Marek Wiśniewski

— Poza sprzedanymi nieruchomościami mamy w portfelu jeszcze sześć innych nieruchomości biurowych o łącznej wartości około 300 mln EUR. Chcemy sprzedać je wszystkie. Już prowadzimy rozmowy z potencjalnymi nabywcami. Uzyskane ze sprzedaży fundusze planujemy przeznaczyć na inwestycje handlowe. To na tym rynku skoncentrujemy się w przyszłości — zapowiada Hadley Dean, prezes Echo Polska Properties. Obecnie w portfelu spółki znajduje się 14 obiektów handlowych. Zdaniem Tomasza Wyłudy z Biura Maklerskiego ING Banku Śląskiego, nowa strategia EPP spowoduje zmianę ekspozycji na ryzyko.

— Na koniunkturę w segmencie nieruchomości handlowych największy wpływ ma wzrost sprzedaży detalicznej, natomiast na portfolio biurowe wzrost zatrudnienia. Ciężko jest z kilkuletnim wyprzedzeniem powiedzieć, który segment rynku będzie się lepiej zachowywał. Duży wpływ mogą mieć też zmiany prawne, które mogą zaszkodzić nieruchomościom handlowym w Polsce, jak np. zakaz handlu w niedzielę. Sprzedaż nieruchomości zmniejsza ryzyko emisji akcji, co powinno zostać pozytywnie odebrane przez rynek. Inwestorzy bacznie będą obserwowali jednak warunki, na jakich zostanie dokonana transakcja — tłumaczy Tomasz Wyłuda. Hadley Dean zapytany o to, czy wszystkie budynki trafią do Griffina, odpowiada, że to możliwe, ale mało prawdopodobne. Wiadomo jednak, że plany zakupowe Griffina są bardzo szerokie.

— Dwa z trzech obiektów biurowych, które kupiliśmy od EPP są już ukończone, natomiast trzeci będzie gotowy w 2018 r. Transakcja powiększa nasz portfel, w którym już znajduje się dziewięć biurowców. Chcemy uzupełniać go sukcesywnie. Na bieżąco analizujemy ofertę rynkową i zastanawiamy się nad nieruchomościami, odpowiadającymi potrzebom naszym i naszych inwestorów. Chodzi o obiekty w odpowiednim standardzie z prestiżowymi najemcami — tłumaczy Małgorzata Turek, prezes Griffin Premium RE... Co ciekawe, zakup biur EPP to niejedyna zmiana w tej spółce. We wtorek Griffin Premium RE.. poinformował o pozyskaniu nowego inwestora strategicznego — Globalworth, który w drodze wezwania zamierza nabyć, co najmniej 50,01 proc. i nie więcej niż 67,9 proc. akcji Griffin Premium RE.., utrzymując jednocześnie spółkę na warszawskiej Giełdzie. GPRE ma w portfelu 6 nieruchomości biurowych i trzy biurowo-handlowe. Na koniec czerwca 2017 r. ich wartość wyniosła ponad pół miliarda EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu