Erbud idzie do Europy po więcej

opublikowano: 27-03-2018, 22:00

Grupa budowlana zwiększa tempo prac i dywersyfikuje działalność, także za granicą

Choć nadal dużo mówi się o tym, że branża budowlana w Polsce ma się kiepsko, zwłaszcza przez brak rąk do pracy i rosnące ceny materiałów budowlanych, wyniki Erbudu dają nadzieję na poprawę sytuacji. W 2017 r. spółka odnotowała — po odliczeniu zdarzeń jednorazowych — 24 mln zł zysku netto, a więc o 10 proc. więcej niż rok wcześniej. Wzrosły także przychody grupy, zwłaszcza w segmencie budownictwa inżynieryjno-drogowego, który przyniósł 219 mln zł. To prawie o 40 proc. więcej niż w 2016 r. O 5 proc. Erbud zwiększył natomiast przychody w sektorze energetyczno-serwisowym.

Dariusz Grzeszczak, prezes Erbudu, zapewnia, że celem spółki jest utrzymanie bezpiecznego tempa wzrostu przychodów na poziomie kilku procent rocznie. W sytuacji, gdy w budownictwie rosną ceny materiałów i koszty pracy, jest to trudne zadanie, ale dla Erbudu jak najbardziej realne.
Zobacz więcej

TRUDNE, ALE REALNE:

Dariusz Grzeszczak, prezes Erbudu, zapewnia, że celem spółki jest utrzymanie bezpiecznego tempa wzrostu przychodów na poziomie kilku procent rocznie. W sytuacji, gdy w budownictwie rosną ceny materiałów i koszty pracy, jest to trudne zadanie, ale dla Erbudu jak najbardziej realne. Fot. ARC

Na Zachód marsz

— Dobry wynik tego segmentu cieszy, tym bardziej że wciąż mamy w Polsce do czynienia ze spowolnieniem w budownictwie energetycznym, spowodowanym małą liczbą przetargów i zamówień publicznych, oraz wojną cenową. Największą szansę upatrujemy w trwającym procesie modernizacji obiektów energetycznych w ciepłownictwie, polegającym na dostosowaniu ich do norm środowiskowych — mówi Dariusz Grzeszczak, prezes Erbudu.

Obecnie spółka może się pochwalić portfelem zleceń o wartości ponad 2 mld zł, co — według prezesa — pozwala oczekiwaćzrównoważonego wzrostu wyników w kolejnych okresach. Od 1 stycznia do 27 marca 2018 r. Erbud podpisał 31 umów o łącznej wartości 292 mln zł. W tym czasie pozyskał m.in. wart 38 mln zł kontrakt na przebudowę elektrociepłowni Michelin Polska w Olsztynie. Spółka konsekwentnie umacnia także pozycję za granicą i kontynuuje politykę dywersyfikacji. W lutym 2018 r. Erbud przejął za 8,5 mln EUR niemiecką spółkę IVT Weiner + Reimann z siedzibą w Oberhausen w Zagłębiu Ruhry, działającą w sektorze serwisu dla przemysłu.

— Zamierzamy wykorzystywać trwające ożywienie w Niemczech, Belgii i Holandii, a więc tam, gdzie są obecne spółki z naszej grupy. Skala inwestycji na tych rynkach jest znacznie większa niż w krajach Europy Środkowej. Dla przykładu, niemiecki rynek usług serwisowych w przemyśle, a zatem obejmujących obszar działalności spółki IVT, jest wart około 20 mld EUR, czyli 10 razy więcej niż rynek polski — mówi prezes Erbudu.

Oznaki ożywienia

Według „Barometru EFL”, polska branża budowlana odbudowuje się na dobre. W I kw. 2017 r. firmy nie tylko oceniły swoją sytuację zdecydowanie lepiej niż w poprzednim (+10 pkt. proc.), ale też najlepiej od początku pomiaru.

— Branża budowlana wchodzi na coraz wyższe obroty, czego pierwsze oznaki nastąpiły już w ostatnim kwartale ubiegłego roku. Wówczas główny odczyt „Barometru EFL” dla budownictwa był najwyższy wśród sześciu badanych branż, a wysoka wartość wskaźnika wynikała przede wszystkim z optymizmu dotyczącego planowanych inwestycji. W pierwszym tegorocznym pomiarze optymizm firm budowlanych dotyczy przede wszystkich planowanej sprzedaży. Taka sytuacja to odzwierciedlenie zarówno bardzo dobrej sytuacji na rynku inwestycji mieszkaniowych, prac infrastrukturalnych, jak też optymistycznych nastrojów konsumenckich. Jest jednak jedno „ale” — hamulcem może okazać się brak rąk do pracy. Szansą są pracownicy zza wschodniej granicy, ale budownictwo nie jest jedyną branżą, która o nich musi zabiegać — mówi Radosław Kuczyński, prezes EFL.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Erbud idzie do Europy po więcej