Erbud przejął Bilfinger Rohrleitungsbau

Giełdowa grupa zrealizowała akwizycyjne zapowiedzi i kupiła niemiecką spółkę z rynku instalacji przemysłowych i serwisu.

Erbud od kilku miesięcy zapowiadał akwizycje na niemieckim rynku. Giełdowa grupa zrealizowała właśnie przejęcie Bilfinger Rohrleitungsbau. To spółka, która prawie 67 proc. przychodów osiąga w segmencie instalacji przemysłowych, głównie dla branż chemicznej i petrochemicznej. Pozostały udział ma działalność serwisowa. Ubiegłoroczne przychody spółki sięgnęły nieco ponad 39 mln EUR. Dariusz Grzeszczak, prezes Erbudu, zakłada jednak, że już w przyszłym roku wzrosną do 50, a w kolejnych latach do 60 mln EUR. Na obniżenie ubiegłorocznych przychodów mogło wpłynąć obniżenie zaangażowania pracowników, wynikające w długotrwałych rozmów akwizycyjnych. Erbud zakładał bowiem, że uda się je sfinalizować już jesienią ubiegłego roku.

– Planujemy wzmocnić nabytą spółkę kapitałowo, głównie chodzi o wsparcie uruchomienia jej linii kredytowych i gwarancyjnych, na poziomie 3-5 mld EUR - szacuje Dariusz Grzeszczak.

Prognozuje, że rozwój działalności niemieckiej spółki, pozwoli na osiąganie 5-10 proc. rentowności.

W nabytym podmiocie pracuje 300 osób, z czego 77 proc. stanowią specjaliści techniczni. Kupiona przez Erbud firma zmieni nazwę na IKR.

Dariusz Grzeszkak podkreśla, że akwizycje są procesem czasochłonnym, ale zakłada, że w ciągu dwóch lat Erbud ogłosi kolejne przejęcia w Polsce i za granicą firm działających segmencie serwisowym.

Okiem eksperta
Wyższe marże w segmencie przemysłowym
Damian Kaźmierczak
główny ekonomista Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa

Przejęcie podmiotu w Niemczech przez polską firmę budowlaną to świetna wiadomość. Świadczy o rosnącej sile krajowych przedsiębiorstw, które zaczynają z powodzeniem konkurować z firmami zagranicznymi, na ich rynkach macierzystych, w najbardziej elitarnych obszarach budownictwa. Za jaki uchodzi segment przemysłowy. Relatywnie mniejsza liczba podmiotów działających w przemyśle umożliwia wykonawcom wypracowanie wyższych marży niż np. w segmencie infrastruktury transportowej. Erbud konsekwentnie rozbudowuje swoją odnogę serwisową, a przejęcie nowej spółki w Niemczech jest realizacją obietnicy złożonej przez zarząd. Jestem przekonany, że z czasem Erbud będzie chciał wykorzystać doświadczenia zdobyte na rynku niemieckim i zwiększy swoją aktywność w segmencie przemysłowym na terenie Polski. Na rodzimym rynku brakuje bowiem krajowych podmiotów o takim profilu działalności.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane