Erdoes: program EBC stworzył spółki-zombie

opublikowano: 18-07-2018, 18:53

Realizowany przez Europejski Bank Centralny program zakupów obligacji stworzył niebezpieczne środowisko dla inwestorów, bo ukrył ryzyko na rynku długu korporacyjnego, ostrzega Mary Callahan Erdoes, szefa działu zarządzania aktywami i majątkiem w JP Morgan Chase & Co.

- Równo nagradza ucznia piątkowego i takiego, który nie odrabia pracy domowej i tylko jest obecny – powiedziała Erdoes podczas konferencji w Nowym Jorku. - To zbyt niebezpieczne miejsce, aby tam być, bo kiedy dojdzie do wycofania i rynek będzie mógł odróżnić dobrych od złych i będą decydować prawdziwi kupujący, a nie rząd, wówczas nastąpi refleksja, że nie wszyscy są tacy sami – dodała. 

Jej zdaniem, postępowanie banku centralnego eurolandu spowodowało, że rynek nie ocenia właściwie ryzyka, co powoduje dużą trudność w inwestowaniu. 

Polityka ilościowego luzowania, stosowana przez lata przez EBC, pomogła sprowadzić koszty finansowania w Europie do minimum. W efekcie rynek długu korporacyjnego o ratingu inwestycyjnym wzrósł o 45 proc. przez ostatnie trzy lata do ok. 1,5 bln EUR. Przedstawiciele władz EBC sygnalizowali, że zakupu obligacji przez bank centralny mogą być wygaszone do końca roku lub trochę później.

Tymczasem rosną obawy, że zakupy obligacji przez EBC wykreowały sztuczny popyt na dług spółek, które w normalnych warunkach miałyby problemy z przetrwaniem. Kiedy dojdzie do zakończenia programu zakupów takie spółki mogą mieć duże problemy z finansowaniem. 

- Możemy mieć wiele spółek-zombie i nawet o tym nie wiedzieć – powiedziała Erdoes, która wskazywana jest jako możliwa następczyni szefa JP Morgan Chase, Jamiego Dimona.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu