Ericsson tworzy region 7 państw

Małgorzata Birnbaum
17-10-2001, 00:00

Ericsson chce działać regionalnie, a nie lokalnie. Dlatego powstanie oddział na Europę Środkową, którego centrala będzie zlokalizowana w Chorwacji — donosi „Budapest Business Journal”.

Szwedzki Ericsson, największy na świecie producent infrastruktury dla sieci komórkowych i numer trzy w produkcji telefonów, chce stworzyć nowy oddział, który będzie nadzorować Węgry, Polskę, Czechy, Chorwację, Bośnię i Hercegowinę, Słowację oraz Słowenię. Nieoficjalnie wiadomo, że centrala nowej firmy ma się znaleźć w Chorwacji. Wskazuje na to fakt, że jeden ze szwedzkich menedżerów został mianowany jednocześnie szefem działu chorwackiego i całego działu na Europę Środkową. Firma ogłosi nowy podział w ciągu kilkunastu dni.

— Restrukturyzacja, w ramach której z siedmiu krajów powstaje jeden region, ma na celu lepsze wykorzystanie zasobów ludzkich — mówi Katarzyna Pąk, rzecznik Ericssona w Polsce.

Nie chciała już jednak komentować ujawnionych przez „Budapest Business Journal” szczegółów planowanej operacji.

Na razie nie wiadomo, czy zmiany organizacyjne pociągną za sobą zwolnienia. Ericsson zredukował w tym roku zatrudnienie ze 107,2 tys. pod koniec marca do 99,8 tys. na koniec czerwca. Do końca roku załoga ma liczyć 90 tys. osób. Dotychczas restrukturyzacja objęła przede wszystkim Szwecję i Wielką Brytanię.

— Zwolnienia nie będą tak dotkliwe w Europie Środkowej i Wschodniej ze względu na niższe koszty pracy — uważa Patrick McCullagh, analityk w Merrill Lynch Global Securities w Londynie.

Firma musi się restrukturyzować, bo ostatnio — jak wszystkie spółki związane z telekomunikacją — przeżywa kryzys. W drugim kwartale tego roku szwedzki koncern zanotował 20 mld SEK (7,8 mld zł) straty, podczas gdy w analogicznym okresie ubiegłego roku było to 6,7 mld SEK zysku. Firma zarobiła prawie 40 proc. mniej w dziale telefonów komórkowych. Nie spodziewa się wzrostu na rynku systemów komórkowych w tym roku, mimo że liczba użytkowników komórek wzrośnie o 25-35 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Birnbaum

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Ericsson tworzy region 7 państw