Erste udanie zadebiutował na giełdzie w Pradze

01-10-2002, 15:37

PRAGA (Reuters) - Wtorkowy debiut austriackiego Erste banku na praskiej giełdzie - pierwszy w historii przypadek, gdy zachodnia spółka debiutuje na rynku środkowoeuropejskim - okazał się udany. Akcje Erste kupowały przede wszystkim lokalne fundusze inwestycyjne.

Do godziny 14.00 akcje Erste wzrosły o 3,3 procent, osiągając poziom 1.969 koron (64,8 euro). W tym samym czasie na swoim rodzimym rynku, w Wiedniu, kurs Erste wzrósł o 2,4 procent, osiągając poziom 64,5 euro.

"Debiut Erste otwiera nową epokę w historii praskiej giełdy i bez wątpienia nada czeskiemu rynkowi kapitałowemu nowy impuls" - powiedział prezes praskiej giełdy, Dusan Baran.

Praga była niegdyś największym i najbardziej obiecującym rynkiem w regionie, ale seria skandali związanych z obrotem akcjami zniechęciła inwestorów, a sytuacja pogorszyła się jeszcze wraz z nadejściem bessy na światowych rynkach.

Czescy inwestorzy nie doczekali się debiutu giełdowego od ośmiu lat, a wiele czołowych spółek, jak choćby przejęty przez Erste bank Ceska Sporitelna, zostały wycofane z obrotu przez swoich zagranicznych właścicieli.

Z okazji giełdowego debiutu do Pragi przyjechał prezes Erste Andreas Treichl. Potwierdził on, że jego bank zainteresowany jest przejęciem węgierskiego Postabanku. Wśród innych kierunków ekspansji Treichl wymienił północne Włochy, Bawarię, Bośnię i Hercegowinę, Rumunię i Ukrainę. Wykluczył natomiast Polskę i Słowenię.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Erste udanie zadebiutował na giełdzie w Pradze