Erytrea wychodzi z izolacji

Po definitywnie zakończonym w lipcu konflikcie granicznym z Etiopią znajdująca się według MFW w ósemce najuboższych krajów świata Erytrea zmierza do normalizacji na arenie wewnętrznej i międzynarodowej.

Prezydent Isaias Afwerki zapowiada wprowadzenie demokracji wielopartyjnej, po tym, jak wszelki sprzeciw wobec władzy był tłumiony przez ponad dwie dekady trwania konfliktu.

Zobacz więcej

Fot. Fotolia

— Ludzie oczekują jakiegoś rodzaju demokratycznego otwarcia. Nadzieje na zmiany są ogromne — przyznaje w rozmowie z agencją Bloomberg Meron Estefanos, mieszkający w Szwecji erytrejski dziennikarz i działacz na rzecz praw człowieka.

Erytrea, gdzie płace w sektorze rządowym wynoszą najczęściej od 120 do 270 USD, nie ma konstytucji, niezależnych mediów ani instytucji społeczeństwa obywatelskiego. ONZ oraz organizacje pozarządowe oskarżały władze w Asmarze o tolerowanie w ciągu ostatniego ćwierćwiecza zabójstw i gwałtów oraz handlu ludźmi, kraj został też objęty sankcjami za pomoc dla islamistycznych bojówek w Somalii. Choć licząca nieco ponad 3 mln mieszkańców Erytrea zajmuje pasek wybrzeża Morza Czerwonego wzdłuż szlaku handlowego wiodącego przez Kanał Sueski, jej gospodarka znajduje się w znacznej izolacji — jedyni zagraniczni inwestorzy to operatorzy kopalni złota, miedzi i cynku z Kanady i Chin. Porozumienie z pozbawioną przez erytrejską niepodległość dostępu do morza Etiopią — najszybciej rozwijającą się gospodarką Afryki — daje nadzieję, że krajowe porty znów będą używane: w planach jest nawet budowa ropociągu łączącego oba kraje. Erytrejska opozycja i diaspora w Europie przestrzegają przed obdarzaniem reżimu nadmiernym zaufaniem. Jeśli jednak reformy pójdą do przodu, Erytrejczycy będą mieli szanse na cywilizacyjny awans.

— Pozytywny wpływ będzie miało już samo przeniesienie zasobów z dziedziny obronności do bardziej produktywnych sektorów. Jeśli do tego dodać reformy ekonomiczne i polityczne, to możliwości są nieograniczone — mówi Michael Woldemariam, profesor uniwersytetu w Bostonie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy