ESG – ewolucja etycznych zachowań firm

opublikowano: 05-10-2022, 15:30
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl
Dr Michał Rams, adwokat, partner w kancelarii PwC Legal, lider zespołu White Collar Crime i Compliance
Dr Michał Rams, adwokat, partner w kancelarii PwC Legal, lider zespołu White Collar Crime i Compliance

Kancelaria PwC Legal po raz kolejny jest partnerem merytorycznym konkursu „Etyczna firma”. Już po raz dziewiąty nagrodzimy i wyróżnimy firmy, które etykę zapisały w swoim DNA, czyniąc z niej zasadniczy element swojej strategii biznesowej. Jednak etyka to nie tylko postępowanie w zgodzie z regulacjami, opracowanie i wdrożenie odpowiednich procedur, to także tworzenie odpowiedniego środowiska pracy dla wszystkich pracowników, edukacja, promowanie etycznych postaw, ale także oparcie się na ESG (z ang. environment, social, governance).

Jeszcze do niedawna etyka i compliance sprowadzały się do procedur, odpowiedniego ich zaprojektowania i wdrożenia. Później dołączyły do tego koszyka nie mniej ważne obszary, takie jak kultura organizacyjna i ludzie. Dziś, w czasach dynamicznej transformacji, dokładamy kolejny element – ESG. W czasie pandemii COVID-19 zdążyliśmy wzmocnić nasze firmy, nauczyliśmy się pracy hybrydowej, przeprowadzania szkoleń etycznych online, ale także cyfrowego monitorowania i wdrażania w firmie kodeksu etyki czy platformy whistleblowingowej gwarantującej anonimowość i bezpieczeństwo zgłaszającym nieprawidłowości.

ESG dotyka etyki w firmie w wielu obszarach, przede wszystkim jednak w zakresie ładu korporacyjnego, i coraz częściej trafia na agendy liderów biznesu. Wypełnienie wymogów regulacyjnych, compliance, wdrożenie kodeksu etyki obejmującego działania nie tylko spółki, ale także powiązanych z nią podmiotów i dostawców, unikanie praktyk monopolistycznych czy przejrzystość podatkowa i zapobieganie korupcji, to wszystko mieści się w kryteriach ESG. Jednocześnie liczba podmiotów, które są zobowiązane do raportowania niefinansowego zawierającego wskaźniki ESG, choć na razie dotyczy przede wszystkim instytucji finansowych, to systematycznie się powiększa. Od 2023 r. obowiązkiem będą objęte wszystkie spółki mające powyżej 250 pracowników. I to bez względu na branżę.

Dziękuję i gratuluję wszystkim dotychczasowym laureatom konkursu Etyczna Firma i jestem przekonany, że przed nami zgłoszenia od kolejnych firm, które dzięki promowaniu najlepszych praktyk w biznesie nie tylko wzmacniają jakość całego polskiego rynku, ale także budują jego wiarygodność.

Zgłoś firmę do 9. edycji konkursu najbardziej etycznych firm w Polsce - “Etyczna Firma 2022” >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane