Etyczne inwestycje nie dają zarobić więcej

Inwestowanie społecznie odpowiedzialne nie pozwala na wypracowanie wyższych stóp zwrotu, wynika z analizy firmy inwestycyjnej Renaissance Capital.

Jedną z nielicznych okazji, kiedy o inwestowaniu odpowiedzialnym społecznie zrobiło się na polskim rynku głośno, było wpisanie przed niespełna dwoma laty przez norweski państwowy fundusz emerytalny akcji JSW na czarną listę spółek, w których nie może mieć udziałów (chodziło wówczas o negatywne dla środowiska skutki spalania węgla, którego producentem jest JSW). Choć w Polsce fundusze stawiające na etyczne inwestowanie to wciąż nisza, to na świecie wzrost ich popularnościjest już mocno zakorzenioną tendencją. Ostatnio wypuszczenie na rynki europejskie i amerykański szeregu funduszy ETF skupionych na etycznych inwestycjach zapowiedziało największe na świecie towarzystwo inwestycyjne BlackRock.

Etyczne fundusze mogą przynosić wyższe stopy zwrotu niż tradycyjne, zapewnia Larry Fink, prezes BlackRocka. Tego optymizmu nie potwierdzają jednak najnowsze badania, przeprowadzone przez firmę inwestycyjną Renaissance Capital. Jej ekspert Charles Robertson przyznał poszczególnym rynkom akcji oceny etyczne, biorąc pod uwagę kryteria środowiskowe, społeczne oraz z zakresu jakości rządzenia (tzw. ESG) i porównał je ze stopami zwrotu i wycenami aktywów. Efekt? Praktycznie zerowa korelacja między notami etycznymi a wyceną obligacji oraz tylko niewielki związek w przypadku wycen na rynkach akcji.

„Chcielibyśmy mieć poczucie, że odpowiedzialne inwestowanie jednocześnie pozwala na zachowanie komfortu i przekłada się na wyceny aktywów. Okazuje się jednak, że jest inaczej. W 2018 r. najlepiej spisujące się rynki miały wręcz najniższe oceny pod względem kryteriów ESG” — komentuje Charles Robertson.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu